NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Prof. Marek Krawczyk odznaczony orderem papieskim

27 lutego br. prof. Marek Krawczk były Rektor WUM, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby odebrał z rąk Kardynał Kazimierza Nycza order papieski „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W uroczystości wziął udział Rektor WUM  prof. Mirosław Wielgoś, laureatowi towarzyszyli także najbliżsi oraz obecni i byli współpracownicy.

Order stanowi jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej, które przyznawane jest osobom świeckim w dowód zaangażowania na rzecz Kościoła.

W laudacji na cześć laureata ks. prof. Krzysztof Pawlina – Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie przypomniał m. in., że prof. Marek Krawczyk jest już lekarzem 50 lat, w tym 20 lat pełnił funkcje kierownicze: 6 lat prodziekana, kolejne 6 lat dziekana oraz przez dwie 4-letnie kadencje Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak powiedział laudator, prof. Marek Krawczyk był w tym czasie chirurgiem, który wiedział, że najważniejszą sztuką jest podnoszenie chorego na duchu, zaś pacjenci dziękowali mu za to, że jest nie tylko wspaniałym lekarzem, ale jednocześnie człowiekiem z sercem na dłoni, cierpliwym, oddanym pacjentowi. Zwrócono także uwagę na dwie cechy charakterystyczne dla prof. laureata – pokorę i wiarę i jak się wyrażono piękne człowieczeństwo.

Stwierdzono także, że wyróżniony to człowiek zasad, prawości i świadomości, kim jest. Ważny punkt odniesienia dla środowiska lekarzy i osoba wierna przysiędze Hipokratesa.

Kardynał Nycz wręczając krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” powiedział, że jest to radosny moment nie tylko dla samego laureata, ale również dla całego dla Kościoła i całej archidiecezji warszawskiej.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM
Wojciech Łączyński Archidiecezja Warszawska

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Ucho 2023: Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej

Od niedzieli 19 listopada w Kajetanach pod Warszawą trwa XLVI Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa UCHO2023 – Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej w codziennej praktyce. „Co…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Złoty Skalpel 2023: nagrodzono najlepszych!

Serce rośnie, kiedy widzi się, jak polscy innowatorzy zmieniają oblicze medycyny. Ich odkrycia i praca to ogromna szansa i nadzieja na skuteczniejsze…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter