NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

164 Polaków umiera każdego dnia na niewydolność serca

Wczoraj (25 maja) obchodziliśmy Ogólnoświatowy Dzień Świadomości Niewydolności Serca. Po raz pierwszy w obchodach tego dnia uczestniczyła także Polska. Uroczystości odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie. Ich patronem medialnym były m.in. Portale Medyczne.

Leczyć ambulatoryjnie, nie szpitalnie – tak, zdaniem specjalistów, powinno się leczyć niewydolność serca. fot. www.en.wikipedia.org

Niewydolność serca (NS) jest końcowym stadium wielu różnych schorzeń sercowo-naczyniowych, głównie choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego, które odpowiadają łącznie za około 90 proc. przypadków niewydolności serca. Na NS cierpi około miliona Polaków, a liczba pacjentów szybko rośnie. Paradoksalnie, przyczyną tak dynamicznego wzrostu zachorowalności na niewydolność serca jest prężny rozwój polskiej kardiologii – dzięki szybkiej i skutecznej interwencji reperfuzyjnej coraz więcej pacjentów przeżywa zawał serca, ale u 25 proc. z nich dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego i po jakimś czasie do rozwoju niewydolności serca. Drugą, równie ważną przyczyną wzrastającej zachorowalności na NS jest starzenie się społeczeństwa.

Ograniczyć hospitalizacje!

Niewydolność serca jest chorobą prowadzącą do śmierci. Wskaźniki umieralności w populacji chorych z NS są wyższe niż wśród chorych na wiele nowotworów, np. na raka piersi, jajnika, czy prostaty. Śmiertelność w niewydolności serca wynosi 10 proc. rocznie.
Jakość życia chorych z NS jest porównywalna do jakości życia pacjentów hemodializowanych, i gorsza niż chorych na depresję czy zapalenie wątroby. Upośledzenie jakości życia związane jest z objawami choroby oraz częstymi hospitalizacjami. 40 proc. chorych hospitalizowanych z powodu NS w ciągu 6 miesięcy od wyjścia ze szpitala trafia do niego ponownie.
Według raportów NFZ, niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji w Polsce. Liczba hospitalizacji z powodu NS wynosi 200 tys. rocznie, podczas gdy z powodu zawału serca – 140 tys. rocznie. Pod względem liczby hospitalizacji z powodu NS Polska znajduje się na niechlubnym pierwszym miejscu spośród 30 krajów OECD. Liczba tych hospitalizacji jest u nas dwukrotnie wyższa niż średnia dla krajów OECD.
Hospitalizacje to nie tylko upośledzenie jakości życia pacjenta. To też olbrzymie koszty spoleczne. Roczne koszty leczenie niewydolności serca wynoszą w Polsce 2,2 mld zł, a główną ich składową (90 proc.) są właśnie koszty hospitalizacji.

Ustalić zasady współpracy między kardiologiem a lekarzem poz

Celem leczenia NS jest: łagodzenie objawów, zapobieganie hospitalizacjom, zwiększanie przeżycia chorych.
„Stworzenie systemu opieki nad chorymi z niewydolnością serca to jedno z ważniejszych wyzwań, przed jakim stoi obecnie polska kardiologia. W systemie tym trzeba skoncentrować się na opiece poszpitalnej, gdyż odpowiednia opieka poszpitalna zapobiega ponownym hospitalizacjom. Pierwszym etapem tej opieki jest przekazanie pacjentowi kompletu informacji wraz z wypisem ze szpitala. Informacje te powinny dotyczyć znaczenia farmakoterapii (pacjent musi być świadomy, dlaczego farmakoterapii nie wolno mu przerywać), znaczenia aktywności fizycznej, zaprzestania palenia i ograniczenia spożycia soli – mówi prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. – Niezwykle ważna jest opieka ambulatoryjna nad takim pacjentem. Obecne problemy obejmują m.in. zbyt długi czas oczekiwania pacjenta na wizytę w poradni specjalistycznej, inercję terapeutyczną oraz niską świadomość pacjenta odnośnie do jego roli w skutecznej terapii”.
Zdaniem prof. Opolskiego, najpilniejszym wyzwaniem jest skoordynowanie opieki nad pacjentem z NS i ustalenie wzajemnych relacji w opiece ambulatoryjnej pomiędzy lekarzem kardiologiem a lekarzem poz.
Z badań prowadzonych na świecie wynika, że działaniami poprawiającymi jakość opieki ambulatoryjnej w NS są m.in.:
– Ustanowienie pierwszej wizyty pacjenta w poradni w ciągu miesiąca od wyjścia ze szpitala. Celem tej wizyty jest dobór optymalnych dawek leków zaordynowanych w szpitalu (Wytyczne amerykańskie mówią nawet o pierwszej wizycie w ciągu 7-14 dni. Wdrożenie w USA maksymalnie dwutygodniowego czasu oczekiwania na wizytę zmniejszyło śmiertelność z powodu NS o 30 proc.);
– Stworzenie systemu wsparcia dla pacjenta w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych np. poprzez portal internetowy lub telefon od pielęgniarki;
– Stosowanie farmakoterapii złożonej z jak najmniejszej liczby tabletek.

Nie dla inercji terapeutycznej!

„Aby usprawnić nasze starania konieczne jest pilne wdrożenia nowego świadczenia medycznego wycenianego i kontraktowanego przez NFZ tj. kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z NS” –  stwierdza prof. Jadwiga Nessler, przewodnicząca Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zdaniem prof. Nessler, farmakoterapia NS jest teoretycznie w Polsce dobrze dostępna, problemem jest natomiast jest praktyczne wdrażanie. Bolączką jest inercja terapeutyczna lekarzy. Dlatego Sekcja Niewydolności Serca PTK wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych przygotowuje skrócone wytyczne dotyczące leczenia niewydolności serca dla lekarzy poz. Rekomendacje te będą prawdopodobnie dostępne we wrześniu tego roku.

Edukacja w Krakowie

Wczoraj (25 maja) obchodziliśmy I Ogólnopolski Dzień Świadomości Niewydolności Serca. Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się impreza, podczas której uczestnicy wysłuchali wykładów ekspertów na temat przyczyn, profilaktyki, objawów i leczenia niewydolności serca, mieli możliwość konsultacji specjalistycznych, nauki ćwiczeń Tai-Chi, zapoznania się z technikami resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Całość uświetniły występy artystyczne. Organizatorem wydarzenia była Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Klinika Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca CM UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Patronem medialnym były m.in. Portale Medyczne.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter