TYDZIEŃ WIEDZY O SEKSIE I ANTYKONCEPCJI
W czerwcowym wydaniu pisma Contraception opublikowano wyniki ankiety, z której wynika, że lekarze i ich pacjentki różnią się w zapatrywaniach na temat tego, co jest najważniejszym kryterium przy wyborze metody antykoncepcyjnej. I dlatego lekarze najczęściej mówią pacjentkom nie o tym, o czym one chciałyby być poinformowane.
Lekarze zazwyczaj koncetrują się na skuteczności danej metody w zapobieganiu ciąży, gdyż skuteczność uważają za najważniejszy czynnik decydujący o wyborze metody antykoncepcyjnej. Tymczasem dla kobiet skuteczność jest dopiero na piątym miejscu spośród uwzględnionych w badaniu 26 różnych kryteriów wyboru. Zdecydowanie bardziej interesuje je bezpieczeństwo stosowania danej metody i związane z nią działania niepożądane. Na ten temat lekarze wypowiadają się jednak rzadko, uważając go za mniej istotny. Skupiają się natomiast – oprócz skuteczności – także na wygodzie stosowania różnych metod antykoncepcyjnych. Różne podglądy na temat ważności poszczególnych kryteriów wyboru metody zapobiegania ciąży powodują trudności w komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentką. Znajomość tych różnic powinna natomist tę komuniakcję ułatwić – mają nadzieję amerykańscy badacze z Dartmounth College, autorzy pracy.
W przeprowadzonym przez nich badaniu ankietowym wzięło udział 417 kobiet w wieku 15-45 lat oraz 188 lekarzy różnej specjalności, zajmujących się m.in. sprawami antykoncepcji swoich pacjentek.