Światowy Dzień Higieny Rąk jest obchodzony 5 maja. W tym roku skupiono się przede wszystkim na piątym punkcie Wielomodalnej Strategii WHO – tworzeniu atmosfery instytucjonalnej sprzyjającej bezpieczeństwu, gdzie priorytetem jest ścisłe przestrzeganie higieny rąk i poprawa bezpieczeństwa pacjentów i personelu na poziomie instytucjonalnym oraz indywidualnym.
Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobrze wyedukowany i zmotywowany personel medyczny. Dzięki temu możliwe jest również ograniczenie zakażeń związanych z opieką zdrowotną (HAI). Badania pokazują, że odpowiednia higiena rąk pozwala zapobiec do 50% infekcji nabytych podczas pobytu w szpitalu [1]. Z kolei 8 na 10 pracowników ochrony zdrowia chciałoby poprawić u siebie przestrzeganie zasad higieny rąk [2].
Aby wesprzeć pracowników ochrony zdrowia i zapewnić bezpieczniejsze środowisko opieki zdrowotnej, Tork we współpracy z naukowcami behawioralnymi i światowymi ekspertami w dziedzinie higieny rąk, opracował szkolenie Tork „Czyste ręce”, w którym zaprasza użytkowników do wirtualnego świata, gdzie mogą – dzięki różnym scenariuszom – przećwiczyć każdy z „5 momentów higieny dłoni” zalecanych przez WHO. Od końca 2019 roku ze szkolenia skorzystano 15000 razy, co pozwoliło znacząco wesprzeć pracowników ochrony zdrowia w osiąganiu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Odpowiednia higiena rąk skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i wpływa na ograniczenie zakażeń krzyżowych. Firma Tork stworzyła oparte na badaniach i dowodach naukowych przewodniki dotyczące optymalnego rozmieszczenia dozowników. Na podstawie czterech najczęściej spotykanych typów przestrzeni w placówkach ochrony zdrowia, podpowiadają one jak odpowiednio rozmieścić dozowniki, aby wesprzeć przestrzeganie zasad higieny dłoni w myśl 5 momentów wg WHO.
„Właściwa higiena rąk ratuje życie, a przestrzeganie odpowiednich standardów jest zbiorową odpowiedzialnością wszystkich pracowników ochrony zdrowia na całym świecie. Higiena rąk jest istotnym czynnikiem wspierającym kulturę bezpieczeństwa instytucjonalnego w twojej placówce opieki zdrowotnej – mówi Thomas Bergin, dyrektor marketingu ds. opieki zdrowotnej, Essity. – Istotą marki jest oferowanie produktów i usług, które pomagają stworzyć atmosferę instytucjonalną sprzyjającą bezpieczeństwu. Nieustannie pracujemy, aby być kompetentnym i niezawodnym partnerem dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia”.
[1] World Health Organization, https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2021/key-facts-and-figures
[2] Badanie przeprowadzone w okresie od 23 listopada do 7 grudnia 2018 r. wśród 1017 pracowników ochrony zdrowia w pięciu krajach: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i Polsce. Badanie zostało przeprowadzone przez United Minds w imieniu Tork i we współpracy z CINT
Źródło informacji: Tork