35 uczelni medycznych kształcących pielęgniarki i położne utworzy monoprofilowe centra symulacji medycznej. Będzie to możliwe dzięki funduszom europejskim. Środki pochodzą z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.
Przedstawiciele uczelni z całej Polski podpisali pierwsze umowy z Ministerstwem Zdrowia. Dzięki temu już wkrótce ruszą projekty, które poprawią jakość kształcenia pielęgniarek i położnych. Zanim zaopiekują się one prawdziwymi pacjentami, praktycznych czynności nauczą się na fantomach i symulatorach, w warunkach zbliżonych do najlepszych takich ośrodków na świecie.
Wirtualne szpitale w uczelnianych murach
Symulacja medyczna to dziś najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób kształcenia przyszłych kadr medycznych. Dlatego najważniejszym elementem każdego projektu będą centra symulacji medycznej, czyli miejsca zbliżone warunkami do prawdziwych szpitali. Sale symulacyjne zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny i symulatory. Takie manekiny potrafią naśladować różne objawy i zachowania ludzkie. Praktyczna nauka na nich nie różni się od zabiegów na pacjencie, a zabiegi można powtórzyć wielokrotnie.
Każde szkolenie zostanie zarejestrowanie, a następnie omówione z wykładowcą i powtarzane.
źródło : mz.gov.pl