Problemy z płodnością towarzyszące zespołowi policystycznych jajników (PCOS) można ograniczyć poprzez kontrolowanie poziomu glukozy – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie, którzy sprawdzili, jak dobowe zmiany glikemii mogą wpływać na płodność kobiet.
Wyniki pokazały, że wskaźnik BMI w żadnej z grup nie uległ zmianie. Natomiast u pacjentek spożywających kaloryczną kolację utrzymywał się wysoki poziom insuliny i powiązany z nią wysoki poziom testosteronu. W grupie jedzącej obfitsze śniadania badacze stwierdzili 56 proc. spadek insulinooporności i jednoczesny 50 proc. spadek stężenia testosteronu. Obniżenie poziomu testosteronu przekładało się na zmniejszenie objawów związanych z zespołem wielotorbielowatych jajników, takich jak niechciane owłosienie, przetłuszczanie się lub wypadanie włosów oraz trądzik, jak również zwiększenie płodności pacjentek.
Prof. Daniela Jakubowicz podkreśliła, że pacjentki cierpiące na PCOS powinny jeść więcej rano, gdyż to pozwala organizmowi efektywniej zarządzać dobowym cyklem przemiany materii.