NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności

Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka oraz Stowarzyszenie „Nasz Bocian” stworzyły praktyczny poradnik dla pacjentów stojących przed wyborem optymalnej dla siebie placówki leczenia niepłodności.

Według Ośrodka Badań Nad Płodności Człowieka pary wybierając placówkę, w której zrobią in vitro kierują się renomą ośrodka i podejściem personelu do chorego. fot.

W Polsce działa około 40 ośrodków leczenia niepłodności. Pacjentom, szczególnie tym będącym na początku swojej ścieżki terapeutycznej, nierzadko trudno jest zdecydować się na wybór placówki. Nie sprzyjają temu samodzielnie opracowywane przez kliniki raporty z wynikami leczenia oraz nie zawsze jasne koszty terapii. Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka i Stowarzyszenie „Nasz Bocian” podjęły się uporządkowania tych informacji i obiektywnego oceniania skuteczności klinik, a powstały w rezultacie tych działań poradnik powinien pomóc pacjentom w podjęciu świadomej decyzji odnośnie do wyboru placówki. W poradniku znalazły się m.in. informacje na temat, czy dana placówka raportuje do ESHRE oraz czy zatrudnia doświadczony personel, w tym psychologa. Ponieważ w leczeniu niepłodności nie do przecenienia jest rola porozumienia między pacjentem a lekarzem prowadzącym i wzajemne zaufanie, poradnik zawiera także opinie pacjentów.

Prezentacji poradnika 21 stycznia towarzyszyła debata dotyczącą niepłodności w Polsce. W dyskusji wzięli udział specjaliści: prof. Rafał Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, dr Piotr Lewandowski, ginekolog położnik z Przychodni Novum, Anna Krawczak ze Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, Dorota Gawlikowska, psycholog kliniczny z Przychodni Novum, Dorota Pułaska, współtwórca serialu TLC „In vitro. Czekając na dziecko”, oraz para, która boryka się z problemem niepłodności, a także dziennikarze, w tym redaktor naczelna magazynu „Chcemy Być Rodzicami”. Dyskusja dotyczyła prawa do godnego leczenia i zapewnienia niepłodnym parom należytej opieki medycznej.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter