NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn powstanie w ciągu dekady?

Naukowcom udało się odkryć sposób blokowania transportu plemników z jąder do nasieniowodów i dalej do prącia. To może dać początek pracom nad stworzeniem skutecznej i bezpiecznej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

Próby stworzenia hormonalnej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn spełzły na niczym. fot. FreeDigitalPhotos.net

Dotychczasowe badania nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn koncentrowały się na ingerencji w proces dojrzewania plemników, dzięki czemu plemniki powinny być niezdolne do zapłodnienia. Okazało się jednak, że metoda ta obniża libido mężczyzn, a na dodatek jest problem z jej odwracalnością. Naukowcy z Australii (z Monash Institute of Pharmaceutical Science) wpadli jednak na nowy pomysł – dzięki zaablowaniu odpowiednich szlaków sygnałowych komórek mięśni gładkich wyściełających jądra i nasieniowody można zahamować kurczenie się tych komórek i tym samym uniemożliwić transport plemników. Przeprowadzone na razie na myszach próby zastosowania takiej terapii przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. Samce stały się całkowicie niepłodne, choć w ich organizmie nadal produkowane były zdrowe i zdolne do zapłodnienia plemniki. Co ważne, terapia nie osłabiła popędu płciowego samców gryzoni.
Wyniki eksperymentów opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Proceedings of the National Academy of Science.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter