NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Więcej seksu, więcej szczęścia?

Zdrowie psychiczne oraz nasza seksualność idą w parze. Amerykańscy badacze sprawdzili jak częstość intymnych zbliżeń wpływa na poziom naszego szczęścia oraz zadowolenia z życia.

W ocenie polskich ekspertów, Polacy lubią seks. Co więcej, ok. 68 proc. jest zadowolonych ze swojego życia intymnego. fot. Flickr (CC BY 2.0) J.K. Califf

Nasza aktywność seksualna koreluje z poziomem szczęścia – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Boulder w Kolorado, którzy na łamach czasopisma „Social Indicators Research” opublikowali dane z badania obejmującego ponad 15 tys. pacjentów. W swojej analizie wzięli pod uwagę okres od 1989 roku, a pacjenci odpowiadali na pytania w ramach badania „General Social Survey” odpowiednio w 1993 oraz 2006 roku. Uwzględniono w niej również takie czynniki jak – poziom dochodów, stan cywilny, wiek, stan zdrowia oraz inne cechy respondentów.

Badacze zauważyli, że osoby deklarujące kontakty intymne 2-3 razy w miesiącu określały również 33 proc. wyższy poziom szczęścia w porównaniu do osób, które w ciągu 12 miesięcy przed badaniem nie miały takowych. Ale to nie wszystko! Wyraźnie bowiem zaznaczyła się korelacja pomiędzy częstotliwością zbliżeń a zadowoleniem z życia. Osoby deklarujące kontakty co najmniej raz w tygodniu były o 44 proc. bardziej szczęśliwe niż osoby nie uprawiające seksu, a ci którzy kochali się 2-3 razy w tygodniu aż 55 proc. wyższy poziom ogólnego szczęścia.

Badanie przyniosło również zaskakujące wnioski w poszczególnych grupach rówieśniczych. Okazało się bowiem, że posiadanie świadomości, iż nasza aktywność jest wyższa niż przeciętna dla rówieśniczej grupy, przyczynia się do dalszego podniesienia poziomu zadowolenia z życia nawet o 14 proc.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem choroby

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter