NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Damska viagra pod lupą naukowców

Niespełna rok po dopuszczeniu do obrotu przez FDA żeńskiego odpowiednika viagry – flibanseryny, naukowcy oceniają jej efektywność i bezpieczeństwo stosowania. Wyniki opublikowanej 29 lutego br. metaanalizy stawiają pod znakiem zapytania efektywność preparatu.

fot. By Irais Esparza (Own work Naucalpan de Juárez, Edo. México) [CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Lek stosowany na hipolibidemię oraz oziębłość płciową w okresie menopauzy od blisko roku dostępny jest na amerykańskim rynku farmaceutycznym. Najnowsze doniesienia opublikowane na łamach czasopisma „JAMA Internal Medicine” wskazują jednak, że preparat – w którym wiele par pokładało ogromne nadzieje – ma ograniczone korzyści kliniczne, wywołuje również działania niepożądane.

Dr Loes Jaspers z Medycznego Centrum przy Uniwersytecie w Rotterdamie ze swoimi współpracownikami dokonał dużej metaanalizy ośmiu badań klinicznych, które objęły populację 5914 kobiet. Z analizy naukowców wynika, że flibanseryna powodowała średni wzrost pożądania seksualnego u stosujących ją pań. Jednocześnie pacjentki przyjmujące preparat zdecydowanie częściej uskarżały się na takie działania jak: zawroty głowy, nudności, senność czy zmęczenie, w porównaniu do kobiet niestosujących leku.

Naukowcy, komentując wyniki swojej analizy, zaapelowali o dalsze badania nad skutecznością preparatu.

Źródło: JAMA Intern Med. Published online February 29, 2016. doi:10.1001/jamainternmed.2015.8565 

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter