NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Uroginekolodzy spotkali się w Krakowie

W Krakowie obraduje II Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Wybitni eksperci z Polski i z zagranicy dyskutują o najnowszych osiągnięciach w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji schorzeń uroginekologicznych.

Nadrzędnym celem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego jest edukacja pacjentów o najnowszych terapiach. fot. Youtube

Na spotkanie w Krakowie przyjechali specjaliści z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech oraz Kanady. Jednym z nich jest Eckchard Perti – lekarz, który jako pierwszy zauważył, że skuteczne leczenie chorób uroginekologicznych jest możliwe za pomocą połączenia urologii i ginekologii. Rozpoczynający się dzisiaj kongres będzie przebiegał pod hasłem współpracy specjalistów z różnych dziedzin, takich jak: chirurgia, ginekologia, urologia, położnictwo i fizjoterapia.

Uroginekologia to dynamicznie rozwijająca się w Polsce dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niezwykle częstej (według badań dotyczącej około 30 proc. kobiet) dolegliwości: nietrzymania moczu lub obniżenia narządów miednicy mniejszej. W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił ogromny postęp w zrozumieniu przyczyn tych chorób. Dzięki temu możliwe stało się opracowanie nowych metod leczenia.

„Usuwanie macicy w przypadkach wypadania tego narządu to już przeszłość. Znamy lepsze i skuteczniejsze metody naprawy obniżenia narządów miednicy mniejszej: mało inwazyjne, oszczędzające macicę, zachowujące integralność kobiecego ciała” – mówi prof. Marcin Jóźwik, prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne stara się propagować w Polsce wiedzę dostępną w innych krajach, jak również polskie, autorskie rozwiązania. Polscy lekarze wprowadzili między innymi algorytmy postępowania uroginekologicznego. Nadrzędnym celem Towarzystwa pozostaje edukacja pacjentów o najnowszych terapiach.

„Warto rozszerzyć działalność profilaktyczną o fizjoterapeutów, położnych i pielęgniarki. Nadszedł bowiem już czas, w którym to, co jest normą na Zachodzie, powinno zostać zaimplementowane w naszym kraju. Profilaktyka dotyczy szczególnie rehabilitacji poporodowej i pooperacyjnej. Nasi specjaliści zgodnie twierdzą, że wraz z rozwojem medycyny, gubienie moczu przestaje być problemem. Nie ma powodu, dla którego co trzecia kobieta musi cierpieć, gdy dostępne są tak skuteczne metody leczenia” – podkreśla dr n. med. Paweł Szymanowskiordynator Oddziału Ginekologicznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter