W Krakowie obraduje II Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Wybitni eksperci z Polski i z zagranicy dyskutują o najnowszych osiągnięciach w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji schorzeń uroginekologicznych.
Uroginekologia to dynamicznie rozwijająca się w Polsce dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niezwykle częstej (według badań dotyczącej około 30 proc. kobiet) dolegliwości: nietrzymania moczu lub obniżenia narządów miednicy mniejszej. W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił ogromny postęp w zrozumieniu przyczyn tych chorób. Dzięki temu możliwe stało się opracowanie nowych metod leczenia.
„Usuwanie macicy w przypadkach wypadania tego narządu to już przeszłość. Znamy lepsze i skuteczniejsze metody naprawy obniżenia narządów miednicy mniejszej: mało inwazyjne, oszczędzające macicę, zachowujące integralność kobiecego ciała” – mówi prof. Marcin Jóźwik, prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne stara się propagować w Polsce wiedzę dostępną w innych krajach, jak również polskie, autorskie rozwiązania. Polscy lekarze wprowadzili między innymi algorytmy postępowania uroginekologicznego. Nadrzędnym celem Towarzystwa pozostaje edukacja pacjentów o najnowszych terapiach.
„Warto rozszerzyć działalność profilaktyczną o fizjoterapeutów, położnych i pielęgniarki. Nadszedł bowiem już czas, w którym to, co jest normą na Zachodzie, powinno zostać zaimplementowane w naszym kraju. Profilaktyka dotyczy szczególnie rehabilitacji poporodowej i pooperacyjnej. Nasi specjaliści zgodnie twierdzą, że wraz z rozwojem medycyny, gubienie moczu przestaje być problemem. Nie ma powodu, dla którego co trzecia kobieta musi cierpieć, gdy dostępne są tak skuteczne metody leczenia” – podkreśla dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologicznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie.