Wielu rodziców nastolatek staje w końcu przed dylematem – rozmawiać czy nie rozmawiać z córką o seksie i antykoncepcji? Jaki moment wybrać? A może zaakceptować fakt, że najważniejszym źródłem wiedzy na tematy intymne są rówieśnicy i wszechobecny Internet?
„Chociaż we współczesnym świecie niemal z każdej strony jesteśmy atakowani nagością i erotyką, nawet dorosłym z trudem przychodzi rozmowa o seksie czy swoich potrzebach w tej sferze. Nie dziwi więc fakt, że dyskusja na „te tematy” z córką jest dla rodziców szczególnie trudna i krępująca. Zwykle obawiają się, że taka rozmowa wywoła nieodpowiednie zachowania i przyspieszy inicjację seksualną. Tymczasem dzieci bardzo wcześnie zdobywają informację na tematy intymne, a ich wiedza jest czasem większa niż nam się wydaje. Ważne więc, aby informacje przekazywać im od najmłodszych lat, oczywiście w dostosowany do wieku sposób. Pamiętajmy, że to w dużej mierze od nas zależy, czy córka będzie w przyszłości akceptowała swoje ciało, umiała wybrać odpowiedniego partnera i tworzyć bliskość” – wyjaśnia seksuolog Anna Golan.
Jak rozmawiać z nastolatką o seksie
Nie odkładaj rozmowy na ostatni moment – brak rozmowy na temat seksu i antykoncepcji nie oznacza, że nasza córka nie rozpocznie życia seksualnego. W dodatku wiedza, którą uzyska od rówieśników czy w Internecie może być niepełna, a wręcz szkodliwa. Rozmowę warto więc przeprowadzić już w momencie, kiedy nastolatka wkracza w okres dojrzewania. Ponieważ seks czy antykoncepcja to niezwykle ważny temat, warto zarezerwować sobie na dyskusję więcej czasu, aby omówić wszystkie istotne wątki.
Przemyśl swoją strategię – przed rozmową przemyślmy co dla nas oznacza sfera seksualna. Znajdźmy punkt, od którego zaczniemy rozmowę i który da nam poczucie komfortu. Ważne, aby przekazać dziecku nasze wartości – córka powinna wiedzieć, że seks jest naturalną konsekwencją bliskości, głębokiej relacji między kobietą i mężczyzną. Jeśli czujemy, że mamy niepełną wiedzę zwłaszcza o antykoncepcji, przed rozmową odświeżmy ją – wsparciem w tej kwestii może okazać się dla nas lekarz ginekolog.
Nie stresuj się – jeśli wybierzemy odpowiedni moment na rozmowę i właściwie się do niej przygotujemy prawdopodobne jest, że przebiegnie ona w naturalnej, przyjaznej atmosferze. Nie martwmy się jednak gdy nasze uczucia będą widoczne – stanowią przecież potwierdzenie, że ten temat jest dla nas ważny i chcemy omówić go jak najlepiej.
Przekaż najważniejsze informacje – poinformuj córkę, że z seksem nie warto się spieszyć, a bliskość fizyczna to nie tylko stosunek płciowy. Przekaż, że namiętność nie wyklucza rozsądku, dlatego ważna jest wiedza dotycząca antykoncepcji – stosunek przerywany nie chroni przed niechcianą ciążą, a po pierwszym współżyciu czy w trakcie miesiączki także można zajść w ciąże. Warto tu uświadomić dziecku, że czasem jedna chwila uniesienia może zaważyć na całym późniejszym życiu, dlatego zawsze należy się zabezpieczać.
Bądź cierpliwa i nie strasz – rozmowa na tematy intymne nie zawsze może pójść po naszej myśli. Dziecko w takiej sytuacji może się krępować, bać albo próbować obrócić sytuację w żart. Postarajmy się unikać wszelkich kategorycznych stwierdzeń, nie przedstawiajmy też seksu jako czegoś złego i zakazanego, bo w przyszłości nasza córka może mieć problemy z nawiązaniem bliskiej więzi.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Z rozmową na tematy seksu i antykoncepcji często wiąże się też kwestia pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Aby przebiegła ona bez stresu, mama nastolatki powinna wytłumaczyć córce dlaczego jest ona ważna dla jej zdrowia, uprzedzić o co może być pytana w gabinecie i na czym będzie polegało badanie. Jak twierdzą eksperci, nie ma wyznaczonego wieku, kiedy dziewczyna powinna iść do lekarza po raz pierwszy. Jeśli rozwija się prawidłowo i nie skarży się na żadne dolegliwości namówmy ją na wizytę ok. 18 a nawet 20 roku życia najlepiej przed rozpoczęciem współżycia.
Tymczasem co 5 Polka odwiedza gabinet ginekologa dopiero z powodu pierwszej ciąży. To zdecydowanie za późno. Im szybciej dziewczyna pójdzie do ginekologa, tym większa szansa, że będzie systematycznie dbać o swoje sprawy intymne – podkreślają lekarze.
„Wizyta ginekologiczna to też odpowiedni moment, aby porozmawiać z lekarzem o antykoncepcji, zwłaszcza jeśli nasza córka planuje rozpoczęcie współżycia. Przy sporadycznych kontaktach seksualnych najbardziej zalecana jest prezerwatywa, która jednocześnie chroni przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. W wyjątkowych sytuacjach można stosować antykoncepcję po stosunku. Z kolei tabletki hormonalne rekomendowane są dla starszych dziewczyn lub tych, które współżyją regularnie. Możemy je stosować, gdy dziewczyna całkowicie zakończy okres intensywnego wzrostu i regularnie miesiączkuje. W Polsce najczęściej wypisywane są one 18–19 latkom z powodu większej już aktywności seksualnej lub innych pozaantykoncepcyjnych wskazań. Pamiętajmy, że tylko na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentką i szeregu badań lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu tabletek” – tłumaczy ginekolog dr Grzegorz Południewski.
Źródło: Program „Zdrowa ONA”