NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Badania profilaktyczne muszą być regularne

Kobiety mają wysoką świadomość konieczności wykonywania badań cytologicznych, ale nadal wykonują je zbyt okazjonalnie – rzadziej niż raz na dwa lata nawet co trzecia Polka – wynika z tegorocznych badań zrealizowanych w ramach kampanii „Piękna bo Zdrowa” na zlecenie Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości” przez IQS.

Cytologia to proste i niezwykle skuteczne badanie fot. archiwum

Z sondażu wynika, że 82 proc. Polek co najmniej raz wykonywało badanie cytologiczne. Cytologię mają za sobą niemal wszystkie Polki, które ukończyły 30 lat (96 proc.), oraz 74 proc. kobiety w wieku 20-29 lat. Najrzadziej badanie cytologiczne wykonują nastolatki w wieku 15-19 lat (16 proc.).
„Blisko 1/5 Polek nie wykonała w swoim życiu ani jednego badania cytologicznego i jest to silnie skorelowane z młodym wiekiem badanych”.- dodaje Marta Rybicka, liderka projektu badawczego z firmy IQS.
76 proc. kobiet w wieku 20-39 lat wykonuje cytologię regularnie, co najmniej raz na 2 lata. Po 40 roku życia częstotliwość wykonywania cytologii maleje. Regularnie w tym wieku bada się tylko 60 proc. kobiet.

To bardzo niepokojące dane, tym bardziej, iż świadomość profilaktyczna w dalszym ciągu jest bardzo duża. Kobiety odkładają wizyty ginekologiczne na „wieczne potem”, zwyczajnie zapominając, że powinny być one priorytetowe i odwiedziny u specjalisty powinny na stałe wpisać do kalendarza kobiecych „przeglądów”, jak wizyta u kosmetyczki czy spotkanie z koleżanką. Mamy, które rzadko odwiedzają ginekologa nie są dobrym przykładem dla swoich córek i wnuczek.

Podobnie jak w wielu przypadkach nowotworowych, rak szyjki macicy daje zdecydowane objawy dopiero w zaawansowanym stadium. Tylko regularne badania ginekologiczne mogą pomóc we wczesnym wykryciu problemu. Dlatego tegoroczna odsłona kampanii „Piękna bo Zdrowa”, przekonuje, aby nie odkładać badań na później i wpadać z przyjaciółkami nie tylko do znajomych, ale i do ginekologa również!

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter