NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zbyt mało osób zakażonych HIV podejmuje leczenie

W Warszawie ruszają warsztaty dla osób zakażonych HIV, które mają pomóc w rozpoczęciu leczenia i zdrowym życiu z tą przewlekłą chorobą. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny grupa osób żyjących z HIV systematycznie się powiększa. Z ponad 21 tys. zdiagnozowanych w Polsce osób jedynie 9,5 tys. przyjmuje leki antyretrowirusowe, które pozwalają na zdrowe życie z HIV i ograniczają ryzyko przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych.

fot. pixabay.com

Według ekspertów podstawowymi problemami wpływającymi na podjęcie i skuteczność leczenia HIV są obawa przed rozpoczęciem terapii, którą będzie trzeba kontynuować całe życie, niestosowanie się do zaleceń lekarskich, nieprawidłowa komunikacja na linii lekarz-pacjent i wypadanie z terapii z powodu zdarzeń losowych.

Program „Czas na zdrowie” wspiera osoby zakażone w rozwiązaniu każdego z tych problemów, bez względu na staż życia z wirusem lub leczenia. Warsztaty organizowane są dzięki grantowi przyznanemu Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci. Podczas spotkań wykładowych lekarze specjaliści edukują o HIV i jego leczeniu, rozprawiają się z mitami na temat terapii. Dostosowane do tematyki wykładów warsztaty wspierają uczestników we wcielaniu w życie nowych informacji i radzeniu sobie z przeszkodami pojawiającymi w życiu z przewlekłą chorobą. Osoby, które potrzebują indywidualnej uwagi specjalistów lub wolontariuszy mogą umówić się na osobne spotkanie w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym. Żeby zapisać się na warsztaty, należy skontaktować się z organizatorami pod adresem mailowym badzznami@swwaids.org lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 826 42 47.

Program cieszy się dużą popularnością. Uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski, ale Stowarzyszenie jest gotowe wesprzeć jeszcze więcej osób. Ania, która od 8 lat żyje z wirusem, bardzo ceni wsparcie, które otrzymuje od „Bądź z nami” i żeby dotrzeć na spotkania, pokonuje ponad 300 km.
„W Stowarzyszeniu spotkałam kobiety, które 20 lat żyją z HIV, mają mężów, partnerów, dzieci, a nawet wnuki! Wyglądają i czują się super. W moim mieście zakażeni się ukrywają, nie ma żadnej organizacji, od której mogłabym dowiedzieć się więcej, usłyszeć, że zakażenie to nie koniec. Zanim zobaczyłam te kobiety na własne oczy, nie miałam nadziei, że nawet z HIV można ułożyć sobie życie” – mówi.

„Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której osoby HIV+ nie boją się leczenia i rozpoczynają je, a przede wszystkim stosują zgodnie z zaleceniami lekarza oraz mają wiedzę niezbędną do podejmowania zachowań prozdrowotnych. Spotkania odbywają się raz na miesiąc, w weekendy. Istnieje również możliwość umówienia indywidualnych konsultacji z edukatorami, lekarzem, psychologiem lub terapeutą uzależnień” – zaprasza Irena Przepiórka, Prezes Stowarzyszenia „Bądź z nami”.

„Kluczem do walki z epidemią HIV jest testowanie i skuteczne leczenie rozpoznanego zakażenia. Leczenie pozwala osobom HIV+ zachować zdrowie i ogranicza ryzyko zakażenia partnera. Dlatego z przyjemnością wspieramy takie projekty, jak „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”, które pomagają wybrać zdrowie i utrzymać motywację do bezpieczniejszych zachowań” – wyjaśnia Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„Zakażenie HIV jest coraz częściej traktowane jako choroba przewlekła. Dzięki dostępnym bezpłatnie dla wszystkich nowoczesnym lekom, osoby zakażone mogą w Polsce żyć relatywnie komfortowo i cieszyć się długim życiem. Niestety nie wszyscy z tego korzystają. Niekontrolowane i nieleczone zakażenie wciąż może prowadzić do AIDS lub nawet śmierci. W zeszłym roku 113 osób zachorowało na AIDS. Liczymy, że dostępność i popularność projektów pomocowych przełoży się na zmniejszenie tych smutnych statystyk”  – podsumowuje Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów granty w wysokości ponad 1 mln złotych.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter