W Ministerstwie Zdrowia odbyło się sympozjum z okazji Światowego Dnia Lekarza Rodzinnego oraz 25-lecie Medycyny Rodzinnej w Polsce. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wręczył lekarzom rodzinnym odznaczenia za szczególne zasługi przyznane przez Prezydenta.
Zadaniem lekarzy rodzinnych jest kompleksowa opieka lekarską nad pojedynczym pacjentem, rodziną i społecznością w środowisku zamieszkania warunkach ambulatoryjnych i domowych, utrzymywanie ich w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej poprzez stosowanie profilaktyki i leczenia najczęstszych schorzeń.
W swojej codziennej pracy lekarz rodzinny, samodzielnie konsultuje zarówno dzieci jak i dorosłych niezależnie od powodu konsultacji, a w razie potrzeby współpracuje z lekarzami konsultantami pracującymi w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS) oraz kieruje pacjentów do diagnostyki i leczenia w placówkach specjalistycznych (szpitale).
Ponieważ, w praktyce często, stosuje się zamiennie określenia „lekarz rodzinny” z „lekarz POZ” – mimo dużej między nimi różnicy – warto wyjaśnić, że pierwsze jest określeniem wykształcenia, drugie jest określeniem funkcji. Lekarzem rodzinnym jest wyłącznie lekarz specjalista medycyny rodzinnej, podczas gdy lekarzem POZ nazywany jest każdy lekarz pracujący w Podstawowej Opiece Zdrowotnej a więc często także internista, pediatra, chirurg, ginekolog i każdy inny lekarz z lub bez specjalizacji, który z różnego powodu nabył uprawnienia do pracy w POZ.