NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Prof. Skalski: Spełniło się moje marzenie o nowoczesnej klinice

„Moje marzenie o nowoczesnej, doskonale wyposażonej klinice jeszcze niedawno wydawało się tak odległe, a teraz się spełniło” – mówił prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie podczas uroczystego V „Koncertu Wiedeńskiego dla Małych Serc”, który odbył się 12 stycznia w Teatrze im. J. Słowackiego.

„Koncerty dla Małych Serc” na stałe wpisały się w kalendarz krakowskich imprez i cieszą się dużą popularnością wśród miłośników muzyki klasycznej. W tym roku wystąpiła orkiestra Camerata Salzburg. fot. Archiwum

„Koncerty dla Małych Serc” na stałe wpisały się w kalendarz krakowskich imprez i cieszą się dużą popularnością wśród miłośników muzyki klasycznej. W tym roku wystąpiła orkiestra Camerata Salzburg. „Swoją obecnością nasi goście, potwierdzają, że warto było uwierzyć w marzenie o doposażeniu kliniki. Teraz lepiej, skuteczniej i jeszcze sprawniej możemy leczyć dzieci z najcięższymi wadami serca” – mówił gospodarz koncertu.
Uroczystość stała się okazją do podsumowania działań charytatywnych prowadzonych na rzecz Kliniki Kardiochirurgii i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Ich celem było zwiększenie liczby stanowisk intensywnego nadzoru dla dzieci po operacjach serca. W 2009 r., kiedy akcja się zaczynała było ich 2, dziś jest już 10. Jednak najważniejszym osiągnięciem jest sala hybrydowa dedykowana dzieciom z wadami serca, którą udało się zbudować dzięki Fundacji Radia ZET. Zaprojektowana
i wyposażona zgodnie z zapotrzebowaniami kardiochirurgii dziecięcej pomoże jeszcze precyzyjniej diagnozować i przeprowadzać operacje najbardziej złożonych wad serca. Dzięki wsparciu fundacji, firm i osób prywatnych udało się zrealizować również szereg innych zapotrzebowań m.in. zakupić narzędzia chirurgiczne. Natomiast dzięki dotacjom z Ministerstwa Zdrowia, za kwotę 1,4 mln zł, zakupiono aparaturę medyczną (m.in. ECMO, aparat do krążenia pozaustrojowego, aparat do terapii tlenkiem azotu).
„Zaczynamy rozumieć, że aby medycyna działała coraz nowocześniej, to, oprócz pomocy państwa, musimy znaleźć dodatkowe źródła finansowania” – zauważył prof. Janusz Skalski. Gospodarz koncertu podkreślał, że przeświadczenie, iż Zachód jest zawsze najlepszy, to mit. Klinika, którą kieruje stała się w ostatnim czasie centrum naukowym ― co dwa lata organizowane są tu zjazdy z udziałem wybitnych światowych kardiochirurgów i kardiologów. W codziennej pracy zespół wspierają znani w środowisku specjaliści, m.in. prof. Jose Pedro Da Silva (UK), prof. Richard Van Praagh (USA), prof. Robert Shaddy (USA), prof. Jack Rychik (USA), Christian Pizarro (USA), prof. Gina Baffa (USA), prof. Tom Spray (USA), dr Jürgen Hörer (Niemcy) i inni.
„Przed laty wspólnie wbrew piętrzącym się trudnościom postanowiliśmy, że sala hybrydowa powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wedle romantycznego credo: contra spem spero ― przypominającego, że trzeba wierzyć w sukces, nawet wbrew nadziei i rozsądkowi” – powiedział prof. Janusz Skalski.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter