NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Napoje energetyzujące groźne dla serca

Kardiolodzy ostrzegają, że stosowanie napojów energetycznych może mieć przykre konsekwencje kardiologiczne. O skutkach ich stosowania opowiadał w trakcie trwającego od soboty w Barcelonie kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) prof.Milou-Daniel Drici z Francji.

Picie napojów energetyzujących zawierających duże stężenia kofeiny jest niebezpieczne dla serca. fot. Archiwum

Francuski naukowiec przeanalizował dane związane z działaniami niepożądanymi wywołanymi przez napoje energetyzujące, które od 2008 r. znajdują się pod ścisłą kontrolą ANSES, francuskiej agencji dla bezpieczeństwa żywności. Według kardiologa, nadmierne spożywanie popularnych w całej Europie „energetyków” może doprowadzić do wielu niekorzystnych zdarzeń kardiologicznych – w tym dławicy piersiowej, zaburzeń rytmu serca, a nawet nagłej śmierci sercowej. Wszystko przez nadmierne stężenie kofeiny – jedna puszka napoju (250 ml) może zawierać ilość kofeiny odpowiadającą 2 filiżankom espresso.

„Kofeina jest jednym z najsilniejszych agonistów receptorów rianodyny i prowadzi do masowego uwalniania wapnia w komórkach serca. Może to powodować zaburzenia rytmu serca, ale również ma wpływ na zdolności serca do wykorzystania tlenu” – wyjaśniał w trakcie kongresu ESC profesor Milou-Daniel Drici.

Dane analizowane w badaniu obejmowały zdarzenia niepożądane zgłaszane do agencji pomiędzy 1 stycznia 2009 a 30 listopada 2012. Nad każdym z przypadków debatowało konsylium około 15 specjalistów, w tym kardiologów, psychiatrów, neurologów i fizjologów, którzy oceniali każde zdarzenie zgłoszone do ANSES.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter