NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dodatkowe kilogramy nie bez konsekwencji dla dziecięcego serca

U otyłych dzieci ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest nawet sześciokrotnie wyższe niż u ich rówieśników o prawidłowej masie ciała – przekonywali podczas kongresu ESC kardiolodzy z Niemiec.

Coraz więcej dzieci na świcie jest otyłych i jednocześnie cierpi na nadciśnienie tętnicze. fot. Flickr (CC BY-SA 2.0)

Naukowcy z Norymbergii przeanalizowali dane uzyskane od 22 051 dzieci i nastolatków objętych programem Prevention Education Program Family Heart Study w latach 1994-2008. W trakcie obserwacji naukowcy mierzyli dzieciom ciśnienie krwi, obwód talii, obwód pasa do oceny wskaźnika WHTR (Waist to Hip Ratio mierzącego stosunek obwodu talii do bioder), grubość fałdu skórnego oraz wskaźnik zawartości tłuszczu.Naukowcy odkryli, że w porównaniu do dzieci o prawidłowej masie ciała, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u dzieci z nadwagą i otyłością było zdecydowanie większe – 1,6-krotnie wyższe u chłopców z nadwagą, 2,4-krotnie wyższe u chłopców z otyłością oraz 1,8-krotnie wyższe u dziewcząt z nadwagą i 3,3-krotnie wyższe u dziewcząt z otyłością. Naukowcy podkreślili fakt silnej korelacji pomiędzy ryzykiem nadciśnienia a niekorzystnym wzorcem zawartości tłuszczu w organizmie.

W ocenie badaczy, zwiększone ryzyko nadciśnienia u dziewcząt wynikało m.in. z podwyższonej grubości fału skórnego oraz bardziej zaznaczonej otyłości brzusznej. W ocenie prof. Petera Schwandt z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium-Norymbergii, proste wskaźniki związane z otyłością oraz otyłością brzuszną są istotnymi markerami wskazującymi na rozwijające się nadciśnienie i już występujące nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter