NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dodatkowe kilogramy nie bez konsekwencji dla dziecięcego serca

U otyłych dzieci ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest nawet sześciokrotnie wyższe niż u ich rówieśników o prawidłowej masie ciała – przekonywali podczas kongresu ESC kardiolodzy z Niemiec.

Coraz więcej dzieci na świcie jest otyłych i jednocześnie cierpi na nadciśnienie tętnicze. fot. Flickr (CC BY-SA 2.0)

Naukowcy z Norymbergii przeanalizowali dane uzyskane od 22 051 dzieci i nastolatków objętych programem Prevention Education Program Family Heart Study w latach 1994-2008. W trakcie obserwacji naukowcy mierzyli dzieciom ciśnienie krwi, obwód talii, obwód pasa do oceny wskaźnika WHTR (Waist to Hip Ratio mierzącego stosunek obwodu talii do bioder), grubość fałdu skórnego oraz wskaźnik zawartości tłuszczu.Naukowcy odkryli, że w porównaniu do dzieci o prawidłowej masie ciała, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u dzieci z nadwagą i otyłością było zdecydowanie większe – 1,6-krotnie wyższe u chłopców z nadwagą, 2,4-krotnie wyższe u chłopców z otyłością oraz 1,8-krotnie wyższe u dziewcząt z nadwagą i 3,3-krotnie wyższe u dziewcząt z otyłością. Naukowcy podkreślili fakt silnej korelacji pomiędzy ryzykiem nadciśnienia a niekorzystnym wzorcem zawartości tłuszczu w organizmie.

W ocenie badaczy, zwiększone ryzyko nadciśnienia u dziewcząt wynikało m.in. z podwyższonej grubości fału skórnego oraz bardziej zaznaczonej otyłości brzusznej. W ocenie prof. Petera Schwandt z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium-Norymbergii, proste wskaźniki związane z otyłością oraz otyłością brzuszną są istotnymi markerami wskazującymi na rozwijające się nadciśnienie i już występujące nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter