NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Sauna przynosi korzyści pacjentom kardiologicznym

Fińskie badania wskazują, że regularne korzystanie z sauny, może mieć kardioprotekcyjne działanie. Ponad 20-letnie obserwacje wskazują, że częste bywanie w saunie zmniejsza ryzyko m.in. nagłej śmierci sercowej, czy choroby wieńcowej.

Eksperci przekonują, że sauna wpływa pozytywnie nie tylko na układ sercowo-naczyniowy. Lekarze od lat bowiem zalecają pobyt w saunie osobom z przewlekłym reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. fot. Foto: „NaturTherme Templin Sauna 07” by Olaf Tausch – Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Naukowcy w ramach projektu „Finnish Kuopio Ischemic Heart Disease Risk Factor Study” wybrali do obserwacji 2315 mężczyzn w średnim wieku (42-60 lat). W trakcie badania 601 pacjentów (grupa 1) przynajmniej raz w tygodniu korzystało z sauny, 1531 pacjentów (grupa 2) robiło to 2-3 razy w tygodniu, a 201 (grupa 3) 4-7 razy w tygodniu.

Naukowcy odnotowywali wszystkie incydenty kardiologiczne pojawiające się w każdej z grup. Okazało się, że nagłą śmierć sercową odnotowano odpowiednio u 61 pacjentów z grupy 1 (10,1 proc.), 119 z grupy 2 (7,8 proc.) oraz 10 w grupie 3 (5 proc.). Analogiczną prawidłowość odkryto również w przypadku częstości występowania zgonów wywołanych chorobą wieńcową (odpowiednio było to 14,9 proc. w grupie 1, 11,5 proc. w grupie 2 oraz 8,5 proc. w grupie 3). Co więcej, po uwzględnieniu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w porównaniu z mężczyznami korzystającymi z sauny tylko raz w tygodniu, współczynnik ryzyka nagłej śmierci sercowej wynosił 0,78 (95% CI, 0.57-1.07) dla pacjentów korzystających z sauny 2 do 3 razy tygodniowo i 0,37 (95% CI, 0.18-0.75) dla najczęściej z niej korzystających (p = 0,005 dla trendu).

Co ciekawe, istotne był również czas korzystania z sauny – pacjenci, których sesje w saunie były dłuższe mieli zdecydowanie niższe ryzyko śmiertelności w wyniku incydentów kardiologicznych.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter