NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

W Lublinie będą laserowo usuwać elektrody z serca

Innowacyjny sprzęt do usuwania elektrod z serca wszczepianych razem z rozrusznikiem serca trafił już do Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego. To jedyny ośrodek w Polsce, który dysponuje takim sprzętem. Dotychczas najbliżej zabiegi na podobnym sprzęcie można było wykonać w Niemczech i Anglii.

fot. Archiwum

Każdy stymulator serca z upływem lat się zużywa. Trudność z jego usunięciem jest związana z nagromadzeniem tkanki łącznej wokół elektrody. Zabieg usunięcia jest dość brutalny i ryzykowny. Do tej pory, kardiolodzy usuwali je mechanicznie za pomocą specjalnego zestawu plastikowych rurek wprowadzanych do żyły podobojczykowej. W ten sposób, lekarze manewrując z zewnątrz prowadnicą, odcinali narośniętą wokoło tkankę i wyciągali elektrodę. Teraz, przy użyciu wysokospecjalistycznego aparatu, elektrody stymulatora serca będą usuwane laserem.

„To ogromny postęp w medycynie. Taki zabieg jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pacjenta. Wiąże się też ze zmniejszeniem liczby powikłań. Co ważne, zabieg trwa krócej” – wyjaśnia prof. Wysokiński, kierownik Kliniki Kardiologii w SPSK4 w Lublinie.

Aparat laserowy do zabiegów kardiologicznych kosztował 1,2 mln zł i będzie mógł być używany także do udrożniania tętnic wieńcowych. Pieniądze na zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia i budżetu własnego szpitala. Nowoczesny sprzęt zacznie działać prawdopodobnie już w czerwcu, gdy tylko zakończona zostanie budowa profesjonalnej sali hybrydowej.

Źródło: Kurier Lubelski

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter