NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zbyt mało soli ryzykowne dla serca

Nadmierne spożycie soli może niekorzystnie wpływać na poziom ciśnienia tętniczego. Ale to nie wszystko. W świetle najnowszych badań – opublikowanych na łamach czasopisma „Lancet” – niedobór soli w diecie ma także niekorzystne efekty.

fot. Deramanus (Own work) [CC BY-SA 3.0]

Dane ponad 130 tys. pacjentów z 49 państw wskazują, że restrykcyjna dieta niskosodowa może nie być tak zdrowa, jak się tego spodziewano. Badanie oparto o ocenę dobowej utraty sodu (wraz z moczem) oraz skonfrontowanej tej wartości z ilością sodu przyjmowanego.

Naukowcy stwierdzili, że zarówno pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, jak również Ci zdrowi znajdujący się na diecie niskosodowej – w przypadku spożywanie mniej niż 3 g soli dziennie, mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju zawału serca, udaru i zgonu (HR 1 · 34 [1 ·23-1·47]; p <0 · 0001) w porównaniu do pacjentów spożywających 4-5 g soli dziennie.

„W porównaniu z umiarkowanym spożyciem sodu, wysokie spożycie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonów w populacji z nadciśnieniem tętniczym. Jednocześnie istnieje związek pomiędzy niskim spożyciem sodu a zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu. Obserwowany jest on w grupach pacjentów z lub bez nadciśnienia. Dane te sugerują, że obniżenie spożycia sodu powinno być ukierunkowane na populację pacjentów z nadciśnieniem, którzy dotychczas nadmiernie stosowali sód w swojej diecie”- napisała na łamach „The Lancet” zespół badawczy kierowany przez prof. Andrew Mente.

Źródło: The Lancet DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30467-6

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter