NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Prestiżowa nagroda dla prof. Dariusza Dudka

Nagroda “Kroki Milowe”, nazywana “Oskarem Kardiologii” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w leczeniu zawału serca od 2012 na międzynarodowej konferencji kardiologicznej w Zabrzu.

fot. Archiwum

Tegorocznym laureatem tej prestiżowej nagrody został prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Kliniki  Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Collegium Medicum w Krakowie za wdrażanie nowych rozwiązań i rozpowszechnianie idei interwencyjnego leczenia zawału serca. Profesor Dudek jest również inicjatorem Klubów Pacjenta oraz Szkół Serca.

“Kluby Pacjenta” to cykliczne spotkania edukacyjne dla pacjentów organizowane w poszczególnych ośrodkach kardiologii interwencyjnej od 2011r. Poświęcone są m. in. leczeniu nadciśnienia, prowadzeniu zdrowej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, a także przestrzeganiu zaleceń lekarskich po zabiegach angioplastyki wieńcowej. W spotkaniach uczestniczy regularnie ok. 5.000 pacjentów kardiologicznych rocznie.
„Szkoły Serca” to innowacyjny na skalę Polski model opieki nad pacjentem kardiologicznym w ramach prewencji wtórnej. Są to indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, które są realizowane od 2015 roku w ośrodkach kardiologii inwazyjnej w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Spotkanie edukacyjne odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy, a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w „Szkole Serca” zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca, ale także członkowie ich rodzin.

„Kardiologia ludzkie życie ratuje na sali zabiegowej. Dzięki szybkiemu zabiegowi chory wraca do zdrowia, ale przez pierwsze dni jest on w szoku po całej sytuacji. Wtedy pacjent nie przyswaja wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz w trakcie wypisu. Z naszych informacji wynika, że najlepiej jest pacjentów zapraszać na rozmowę kilka dni po całym zajściu, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy to dokładnie opowiadamy, co stało się w trakcie tego zawału serca, jak pacjent został wyleczony, jak powinien dbać o siebie – tak w skrócie można przedstawić zasadność tego projektu” – tłumaczy prof. Dariusz Dudek.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter