W dniach 7-10 grudnia w Krakowie odbywają się 17. międzynarodowe warsztaty kardiologiczne New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC). Ponad tysiąc specjalistów podsumuje rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii.
Podczas warsztatów specjaliści pierwszy raz na świecie pokażą nowatorską metodę HoloLens w kardiologii – jest to zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w medycynie. Prezentację poprowadzą prof. Dariusz Dudek oraz Mateusz Kierepka, prezes Medapp SA i twórca projektu. Zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej zostanie zaplanowany przy użyciu technologii 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem i fuzją obrazów z tomografii komputerowej oraz echokardiografii. W piątek prof. Dudek przeprowadzi wirtualny zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej, a w sobotę wykona ten sam zabieg na sali operacyjnej.
Uczestnicy warsztatów NFIC zapoznają się również m.in. z nowościami w metodach obrazowych w kardiologii oraz technologią Fiber Optic, czyli możliwością wykorzystania światłowodów w transmisji danych z organizmu pacjenta do pulpitu, na którym lekarz będzie miał dostępne wszystkie potrzebne parametry.
Kardiolodzy będą dyskutować o zaletach Tailored Therapy, czyli terapii szytej na miarę, a także leczenia przezcewnikowego zastawek serca, w tym TAVI. Pierwszy raz zostanie zaprezentowana nowa generacja zastawki aortalnej. Specjaliści opowiedzą również o nowych generacjach stentów i terapiach bioresorbowalnych, które poprawiają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia choroby wieńcowej.
Uczestnicy warsztatów będą mogli również obserwować na żywo wszczepienie w pełni wchłanialnego, bioresorbowalnego metalowego stentu. Będzie to pierwsza implantacja na żywo, którą przeprowadzą: światowej sławy kardiolog inwazyjny dr Andrejs Erglis z Łotwy oraz jeden z lepiej doświadczonych w Polsce w tym zakresie – dr Łukasz Rzeszutko.