NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Nowe kierunki w kardiologii, czyli NFIC 2016

W dniach 7-10 grudnia w Krakowie odbywają się 17. międzynarodowe warsztaty kardiologiczne New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC). Ponad tysiąc specjalistów podsumuje rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii.

Podczas spotkania w Krakowie ponad tysiąc specjalistów podsumuje rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii. fot. archiwum

Każdy NFIC to pokazanie najskuteczniejszych i przełomowych metod leczenia na rok następny. Spotkanie zawsze odbywa się na koniec roku i wtedy analizujemy wszystkie najnowsze publikacje oraz innowacyjne terapie i technologie, które zostały wdrożone w Europie, w USA, ale też na innych kontynentach i analizujemy, co jest przydatne i możliwe do wprowadzenia dla polskiego pacjenta. Następnie na warsztatach prezentujemy te najnowsze techniki zabiegowe, obiecujące wyniki badań, które stanowią podstawę do wdrażania ich w kolejnym roku w każdej dziedzinie kardiologii” – mówi prof. Dariusz Dudek, dyrektor warsztatów NFIC.

Podczas warsztatów specjaliści pierwszy raz na świecie pokażą nowatorską metodę HoloLens w kardiologii – jest to zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w medycynie. Prezentację poprowadzą prof. Dariusz Dudek oraz Mateusz Kierepka, prezes Medapp SA i twórca projektu. Zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej zostanie zaplanowany przy użyciu technologii 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem i fuzją obrazów z tomografii komputerowej oraz echokardiografii. W piątek prof. Dudek przeprowadzi wirtualny zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej, a w sobotę wykona ten sam zabieg na sali operacyjnej.

Uczestnicy warsztatów NFIC zapoznają się również m.in. z nowościami w metodach obrazowych w kardiologii oraz technologią Fiber Optic, czyli możliwością wykorzystania światłowodów w transmisji danych z organizmu pacjenta do pulpitu, na którym lekarz będzie miał dostępne wszystkie potrzebne parametry.

Kardiolodzy będą dyskutować o zaletach Tailored Therapy, czyli terapii szytej na miarę, a także  leczenia przezcewnikowego zastawek serca, w tym TAVI. Pierwszy raz zostanie zaprezentowana nowa generacja zastawki aortalnej. Specjaliści opowiedzą również o nowych generacjach stentów i terapiach bioresorbowalnych, które poprawiają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia choroby wieńcowej.

Uczestnicy warsztatów będą mogli również obserwować na żywo wszczepienie w pełni wchłanialnego, bioresorbowalnego metalowego stentu. Będzie to pierwsza implantacja na żywo, którą przeprowadzą: światowej sławy kardiolog inwazyjny dr Andrejs Erglis z Łotwy oraz jeden z lepiej doświadczonych w Polsce w tym zakresie – dr Łukasz Rzeszutko.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter