W opinii lekarzy skupionych wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia – obligatoryjne wystawianie druków ZUS ZLA w formie elektronicznej (e-zwolnień) z dniem 1 lipca 2018 roku jest niemożliwe!
W sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się podstawowa opieka zdrowotna: przede wszystkim brak lekarzy (kadry medycznej), wiek lekarzy, problemy z dostępem do sieci informatycznej, zwiększająca się biurokratyzacja – odstąpienie od dotychczasowego sposobu wystawiania zwolnień na drukach bloczków ZUS ZLA pozyskiwanych w inspektoratach ZUS, może spowodować dotkliwe utrudnienia dla pacjentów – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Oficjalne pismo uzasadniające swoje stanowisko lekarze PPOZ przesłali do Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wskazali w nim główne przeszkody techniczne i organizacyjne przy wprowadzaniu e-zwolnień.
„Z powodu dramatycznych braków kadrowych, przy jednoczesnym systematycznym zwiększaniu biurokratycznych obciążeń, w wielu placówkach podstawowej opieki zdrowotnej zaistniała konieczność zmiany organizacji pracy lekarzy. Polega ona na przeniesieniu części pracy administracyjnej na średni personel medyczny (dotyczy to także wypisywania druków ZUS ZLA). Taka sytuacja będzie miała miejsce przynajmniej do czasu uzupełnienia braków kadry lekarskiej” – podkreślają lekarze PPOZ.
Bardzo poważnym utrudnieniem przy wprowadzaniu e-zwolnień jest wiek lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – zdecydowaną większość stanowią osoby w wieku emerytalnym i przedemerytalnym.
„Niewielu z nich korzysta z komputerów. Wykonują swoją pracę w tradycyjny sposób, prowadząc dokumentację medyczną w formie papierowej. Poza tym zdecydowana mniejszość placówek poz jest w pełni zinformatyzowana, a sprawne wdrożenie i funkcjonowanie e-zwolnień może być dodatkowo zakłócone przez trudności z dostępnością internetową na terenie kraju” – uzasadniają lekarze PPOZ.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że tylko 3 procent wystawianych druków ZLA w Polsce ma postać elektroniczną. Nałożenie takiego obowiązku na pozostałe placówki, także te borykające się z problemami kadrowymi i technicznymi, może spowodować dotkliwe utrudnienia dla pacjentów.
W piśmie do Minister Elżbiety Rafalskiej lekarze PPOZ podkreślili, że wystawianie elektronicznych zwolnień od 1 lipca 2018 roku powinno być fakultatywne (według uznania) i możliwości, a nie obligatoryjne (nałożone jako obowiązek). Placówki podstawowej opieki zdrowotnej nadal powinny mieć możliwość wypisywania druków w dotychczasowej, papierowej formie.