NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Eksperci podejmą dyskusję na temat smogu

Dlaczego podczas alarmów smogowych odnotowuje się aż 12 proc. więcej zawałów serca niż zazwyczaj? W jaki sposób niska emisja wpływa na śmiertelność w Polsce oraz jak kształtuje się statystyka zapadalności na choroby spowodowane narażeniem na zapylenie? W jaki sposób politycy powinni zadbać o mieszkańców na każdym z terytorialnych szczebli administracyjnych? Na te i więcej pytań odpowiedzą eksperci podczas I Konferencji “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”, która już 7 marca odbędzie się w Uzdrowisku Ustroń.

Już w najbliższą środę w Ustroniu po raz pierwszy odbędzie się spotkanie skupiające lekarzy specjalistów, ekspertów w dziedzinie zarządzania ochroną zdrowia, prawa, polityków lokalnych i krajowych oraz aktywistów ekologicznych. Inicjatywa organizowana przez American Heart of Poland i Uzdrowisko Ustroń w partnerstwie z Polskim i Ustrońskim Alarmem Smogowym oraz Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia „EkoSerce” chce włączyć się do debaty na temat szkodliwości smogu, prezentując m.in. dramatyczne dane dot. wpływu zanieczyszczenia powietrza na choroby układu sercowo naczyniowego i oddechowego. Priorytetem konferencji jest jednak również wypracowanie nowych rozwiązań, których wdrożenie pozwoli uchronić społeczeństwo przed rosnącym problemem. Dlatego też organizatorzy chcą zgromadzić przedstawicieli różnych środowisk – w tym samorządowców czy samych producentów paliw grzewczych – aby poznać ich perspektywę, a dyskusję otworzyć przed wszystkimi zaangażowanymi.

  • Debata na temat smogu przede wszystkim ma zjednoczyć działania miejsc i osób, które borykają się problemem zanieczyszczonego powietrza, ale jednocześnie działają w pewnym rozproszeniu. Niezmiernie ważne są lokalne oddolne inicjatywy, brakuje nam jednak wymiany myśli i spójnej polityki na poziomie ogólnopolskim. Nie wystarczy już samo budowanie świadomości na temat smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Konieczne są konkretne decyzje administracyjne, które wpłyną na poprawę sytuacji. Sam problem dotyczy nas wszystkich jednakowo, każdy z nas musi oddychać takim powietrzem, jakie go otacza – mówi Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A i jeden z dyrektorów konferencji.

Nowe działania należy jednak podjąć jak najszybciej. Już dziś smog powoduje śmierć aż 48 tys. Polaków rocznie. Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza skutkuje zwiększoną zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe – numer jeden na liście przyczyn liczby zgonów w kraju. Obecne w smogu cząstki stałe PM10 i PM2,5 wywołują chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca czy miażdżycę, a w konsekwencji – zawały, udary mózgu czy tętniaki aorty. Największe ryzyko dotyczy osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów kardiologicznych oraz osób z nadwagą i otyłością, zagrożeni są jednak wszyscy.

  • Przy dużym zanieczyszczeniu ryzyko dotyczy także ludzi młodych i zdrowych. Nawet decyzja o wyjściu na zewnątrz i krótkim biegu, a tym samym wielokrotnie zwiększonej wentylacji przy wysiłku, wystarczy, aby wywołać zawał czy udar. Zapylenie powoduje pobudzenie leukocytów w pęcherzykach płucnych, które uszkadzają śródbłonek naczyń. W konsekwencji dochodzi do przyspieszonego formowania blaszek miażdżycowych czy zakrzepów, a więc również zwiększa się prawdopodobieństwo zdarzeń kardiologicznych. Warto dodać, że narażenie na zawał występuje do czterech dni od ekspozycji na smog – alarmuje prof. dr hab. med. Paweł Buszman, Prezes Zarządu American Heart of Poland i dyrektor konferencji.

Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, jaki jest wpływ zanieczyszczenia na ogólny stan zdrowia, poznają mechanizmy oddziaływania smogu na zawał serca oraz układ oddechowy, a także dowiedzą się, jaka jest odpowiedzialność prawna państwa względem narażonych na choroby obywateli. Następnie eksperci rozpoczną dyskusję nt. rozwiązań legislacyjnych dedykowanych małym i średnim jednostkom terytorialnym, poruszając kwestie uchwał, systemu powiadamiania mieszkańców czy bieżącego monitoringu jakości powietrza.

Konferencja “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” to pierwsza edycja spotkania specjalistów z samorządowcami, na którym udział potwierdzili m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Szefowa Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Barbara Daniel czy Andrzej Guła – lider Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Patronami honorowymi wydarzenia są Forum Ekonomiczne, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Burmistrz Miasta Ustronia Ireneusz Adam Szarzec, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter