Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. med. Jarosława Kaźmierczaka wycofanie z obrotu leku zawierającego valsartanum nie zagraża zdrowiu lub życiu, ponieważ valsartan można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym, np. inhibitorami konwertazy angiotensyny.
Specjaliści zalecają, aby pacjenci leczeni lekiem zawierającym ww. substancję czynną powinni udać się do swojego lekarza prowadzącego, który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne – według indywidualnych wskazań.
Zabezpieczyć pacjenta w odpowiedni lek może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej („rodzinny”), pod opieką którego pozostaje pacjent. Z uwagi na okres oczekiwania na wizytę Rzecznik Praw Pacjenta zachęca do skorzystania z tej formy uzyskania pomocy.
W przypadku wątpliwości lub pytań w tej sprawie zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta dostępnej pod nr: 800-190-590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych) czynnej pn. – pt. w godz. 8.00 – 20.00.