NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Na luzie o seksie

Podczas tegorocznego Przystanku Woodstock, na stoisku Towarzystwa Rozwoju Rodziny będzie można dowiedzieć się wszystkiego o seksualności i profilaktyce zakażeń HIV/AIDS oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

fot.archiwum

Dzień przed festiwalem, czyli w środę 2 sierpnia, na Przystanku Woodstock rusza akcja profilaktyki i edukacji na temat HIV/AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową pod nazwą „Przystanek Woodstock – Przystanek Zdrowie”. Projekt, który potrwa do 5 sierpnia, realizuje zielonogórski oddział Towarzystwa Rozwoju Rodziny. Oddział wspiera uczestników kolejnych festiwali nieprzerwanie od 1998 r. Akcja zostanie przeprowadzona dzięki środkom z grantu przyznanego Towarzystwu w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Na stoisku edukacyjnym Woodstockowicze będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki HIV/AIDS i zakażeń przenoszonych drogą płciową, testowania się w kierunku tych chorób i zmniejszenia zagrożenia związanego z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Poza bezpośrednimi rozmowami wyszkoleni edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Zielonej Górze będą organizować gry i quizy edukacyjne oraz przeprowadzą warsztaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS oraz STI.

„Na naszym woodstockowym stoisku na luzie, w przystępny sposób, bez nadęcia, tabu i dziwnych uśmiechów dowiecie się wszystkiego o seksualności, relacjach i związkach, orientacji psychoseksualnej, antykoncepcji, infekcjach przenoszonych drogą płciową, planowanym i chcianym rodzicielstwie oraz wszystkim innym, co chcielibyście wiedzieć o seksie, a o co do tej pory krępowaliście się lub nie mieliście kogo zapytać” – zachęca dr Joanna Dec-Pietrowska, która koordynuje projekt z ramienia Towarzystwa Rozwoju Rodziny – Zielona Góra. Na stoisku będą dostępne bezpłatne materiały informacyjne, w tym ulotki i plakaty oraz gadżety, a także prezerwatywy i lubrykanty. Dla chętnych będą organizowane prezentacje dotyczące prawidłowego użycia prezerwatyw dla mężczyzn i kobiet. Odwiedzający stoisko będą mogli również zobaczyć (i dotknąć) pozostałe metody i różnorodne środki antykoncepcyjne lub bezpłatnie odbyć konsultacje indywidualne. Rozmowa z doświadczonymi edukatorami to okazja do rozprawienia się z mitami i wątpliwościami związanymi z infekcjami przenoszonymi drogą płciową, seksualnością i skuteczną oraz nowoczesną antykoncepcją.
„Im więcej się wie, tym bezpieczniej można realizować swoją seksualność. Goście festiwalu, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne, będą mogli się dowiedzieć, jak to ryzyko zmniejszyć oraz gdzie w Polsce anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV” – zaprasza dr Dec-Pietrowska.

„HIV zagraża młodym. Trzy czwarte zakażeń w Polsce w 2016 r. wykryto u osób przed 40 rokiem życia. Jedną trzecią wszystkich zakażeń zdiagnozowano u osób przed 30. Młodzi ludzie potrzebują edukacji o HIV i AIDS, dlatego akcja Towarzystwa Rozwoju Rodziny jest tak ważna” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter