Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA z dużą nadzieją przyjął ogłoszony przez Ministra Marcina Czecha dokument „Polityka Lekowa”.
Na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie budżetu na refundację na poziomie 16,5 – 17% całkowitych środków na świadczenia opieki zdrowotnej, co jest niezwykle ważne w świetle stopniowego wzrostu publicznych wydatków na ochronę zdrowia. Pozytywny wpływ na budżet refundacyjny będzie mieć również powrót środków wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka do budżetu na refundację leków. INFARMA popiera również zapisy Polityki Lekowej, które wpisują myślenie o farmakoterapii w model value-based healthcare.
W związku z trendami demograficznymi i epidemiologicznymi możemy przewidywać, że na przestrzeni najbliższych lat sukcesywnie będą się zwiększać potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Działania podejmowane przez państwo, w tym również wprowadzane regulacje, dokumenty strategiczne, powinny adresować wyzwania stojące przed systemem ochrony zdrowia. Te wyzwania sprawiają, że powinniśmy sięgać po takie interwencje, które przynoszą najlepszy efekt zdrowotny. Inwestycja w innowacyjną – skuteczną i bezpieczną farmakoterapię jest efektywnym środkiem do poprawy zdrowia społeczeństwa i przywrócenia wielu osób na rynek pracy. „Cieszymy się, że Rząd rozumie wielowymiarowe benefity, jakie niesie za sobą inwestycja w innowacyjne leki. Zapewnienie zwiększonego budżetu na refundację i promocja rozwiązań w oparciu o podejście value-based healthcare wskazują, że wartość terapeutyczna leków innowacyjnych z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia jest doceniana. Mamy nadzieję, że to oznacza, że sytuacja chorych będzie się sukcesywnie poprawiać, a leczenie polskich pacjentów coraz częściej będzie zbieżne ze światowymi standardami” – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMY. INFARMA docenia również fakt, że Polityka Lekowa podnosi problematykę tzw. horizon scanning, co może przełożyć się na coraz sprawniejsze implementowanie innowacji farmakologicznych do systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Polityka Lekowa podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości oraz poziomu zaufania w dialogu pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i firmami farmaceutycznymi, które wnioskują o refundację leków. „Od lat postulujemy o większy udział firm farmaceutycznych na różnych etapach postępowania refundacyjnego. To może realnie wpłynąć na szybszą refundację dla pacjentów, a także uwzględnienie kompleksowych danych i materiałów naukowych, co przełoży się na podniesienie jakości wydawanych decyzji” – tłumaczy Bogna Cichowska-Duma.
INFARMA z uznaniem odnotowała również, że w diagnozie systemowej, postawionej w dokumencie dostrzeżony został problem braku dostępu do leków przed rejestracją, dla pacjentów znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej. To kolejny element potwierdzający zrozumienie Rządu dla potrzeby udostępniania chorym innowacyjnych leków, które mogą ratować ich zdrowie i życie.
„Kierunek wytyczony przez projekt Polityki Lekowej jest w opinii INFARMY właściwy, dopracowania wymagają detale, które mamy nadzieję będą dyskutowane na etapie konsultacji społecznych, które właśnie się zaczynają. Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia zostanie zwiększona rola pacjentów w kreowaniu rozwiązań systemowych. Wiele też będzie zależało od implementacji dokumentów i zmian legislacyjnych, które pozwolą strategię przełożyć na realne działania” – mówi Cichowska-Duma.