Rząd przyznał UMB z budżetu państwa grant na kwotę 50 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone będą na rozwój Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Jak powiedział Prorektor ds. Nauki UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko podczas wykładu inauguracyjnego centrum jest otwarte na współpracę z naukowcami z kraju i całego świata.
Początek Nowego Roku Akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku połączony był z oficjalnym otwarciem po wieloletniej modernizacji i rozbudowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
„Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że mamy nowoczesny szpital XXI wieku” – podkreślił JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Zaznaczył, że w szpitalu „znacząco” poprawiły się warunki leczenia, możliwości diagnostyki chorób, leczenia zabiegowego, ale też warunki do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki studentów. Dziękował wszystkim zaangażowanym przez lata w tę inwestycję. Rektor podkreślił, że powstała także „najnowocześniejsza w zakresie badań klinicznych jednostka naukowa” – Centrum Badań Klinicznych, które zajmuje się m.in. badaniami nad ludzkim genomem, tzw. medycyną spersonalizowaną i chorobami cywilizacyjnymi.
Obecny na uroczystości minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że takie przedsięwzięcia jak rozbudowa szpitala uniwersyteckiego to „nie są koszty, ale inwestycje”. Mówił, że to ważna inwestycja dla pacjentów z całego makroregionu.
Minister Szumowski zauważył także, że ważne są też inne funkcje jakie pełni szpital uniwersytecki: badawcza i dydaktyczna. Wskazał przy tym, że UMB to jeden z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, który „zaczyna być dostrzegany na świecie”.
Zakończona rozbudowa i modernizacja była pierwszym etapem rozwoju szpitala, uczelnia liczy na kolejne. JM Rektor UMB mówił, że Uczelnia liczy na budowę na terenie szpitala Centrum Psychiatrii dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Rektor przypomniał, że na część prac są zagwarantowane pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, potrzebne są jeszcze decyzje w ministerstwie zdrowia na pozostałe finansowanie.
W ramach modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dobudowano nową część szpitala i zmodernizowano starą. Placówka zwiększyła swoją powierzchnię dwukrotnie. Obecnie to 60 tys. metrów kwadratowych. Jest tam 820 łóżek dla pacjentów w 26 klinikach. Szpital dysponuje 26 salami operacyjnymi, w tym jedną tzw. hybrydową. W ramach modernizacji powstał nowy szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu budynku, izba przyjęć, przybyło łóżek intensywnej terapii, działa stacja dializ, komora hiperbaryczna. Pacjenci mają w większości do dyspozycji sale jedno-lub dwuosobowe z łazienkami.
Podczas uroczystości otwarcia szpitala dyrektor placówki Marek Karp podkreślił, że USK w trakcie inwestycji cały czas normalnie przyjmował pacjentów. Niektóre kliniki przeprowadzały się w trakcie prac dwukrotnie. Dyrektor Karp poinformował, że roczne koszty utrzymania szpitala po rozbudowie to ok. 27 mln zł i są dwukrotnie wyższe niż przed rozbudową
Ponadto Stanisław Derehajło doradca Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina życząc dynamicznego rozwoju uczelni wręczył na ręce JM Rektora UMB symboliczny czek na kwotę ponad 35 milionów złotych (kwota pochodzi z 3 mld złotych w obligacjach, przeznaczonych na polską naukę).
Ponadto w dalszym ciągu inauguracji odbyła się Immatrykulacja studentów i doktorantów, oraz wręczenie medali i nagród Ministra Zdrowia.
MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczeni zostali:
- prof. dr hab. Halina Kemona
- prof. dr hab. Marian Tomasiak
Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
- dr hab. Anna Małgorzata Kierklo
- prof. dr hab. Karol Kamiński
MEDALE KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ odebrali :
- prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski
- prof. dr hab. Dariusz Lebensztejn
- dr n. med. Lech Trochimowicz
W tym roku akademickim Minister Zdrowia przyznał także :
- Nagrodę indywidualną za wybitne osiągnięcia organizacyjne prof. dr hab. Adrianowi Chabowskiemu
- Nagrodę zespołową za osiągnięcia dydaktyczne prof. dr hab. Małgorzacie Pietruskiej oraz dr Ewie Dolińskiej
- Nagrodę indywidualną naukową za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego dr hab. Michałowi Ciborowskiemu
Podczas Inauguracji głos zabrali również studenci i doktoranci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: Mateusz Grochowski, Gabriela Naronowicz i Karolina Nowak.
W dalszej części uroczystości wykład inauguracyjny zatytułowany „Sztuczna inteligencja w medycynie” wygłosił Prorektor ds. Nauki, prof. dr hab. M. Moniuszko.