NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wspólny list ministrów zdrowia ws. oceny technologii medycznych

Ministrowie zdrowia Polski, Niemiec, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Francji i Hiszpanii wystosowali wspólny list w sprawie unijnych regulacji dotyczących oceny technologii medycznych (HTA).

W wspominanym liście ministrowie 6 europejskich państw podkreślili brak zgody dla obowiązkowego stosowania wspólnych (unijnych) ocen klinicznych, wskazując, że rozwiązanie to budzi wątpliwości co do zgodności z traktatową zasadą pomocniczości oraz ogranicza kompetencje państw członkowskich w zakresie kształtowania ich polityki zdrowotnej, organizacji systemu ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej. List został skierowany do Komisji Europejskiej oraz do Austrii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, a także do Rumunii, która to przewodnictwo przejmie 1 stycznia 2019 r.

We wspólnym wystąpieniu ministrowie podkreślili wartość dodaną płynącą z dobrowolnej współpracy w zakresie HTA, zaznaczając, że właśnie w tym kierunku powinny iść dalsze prace nad projektem.

Czemu służy HTA?

HTA, czyli ocena technologii medycznych, stanowi podstawę wnioskowania nad zasadnością refundacji określonej technologii medycznej. Jest złożonym procesem, który wymaga przygotowania wielu analiz: analiza problemu decyzyjnego, analiza kliniczna, analiza ekonomiczna, analiza wpływu na budżet płatnika i ewentualnie analiza racjonalizacyjna.
Patrząc z krajowej perspektywy, obowiązek stosowania wspólnych ocen klinicznych potencjalnie mógłby utrudnić kreowanie polityki lekowej dostosowanej do lokalnych warunków oraz kontrolę i planowanie wydatków, a także określanie warunków refundacji leków. Taki obowiązek ograniczyłby także możliwości rozwoju krajowego HTA, które jest dziedziną przyszłościową. Rozwiązaniom zaproponowanym przez Komisję Europejską sprzeciwiał się również polski przemysł farmaceutyczny.

Współpraca międzynarodowa w dobrej atmosferze 

Idea wspólnego listu w tej sprawie narodziła się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w listopadzie 2018 r. w Warszawie – podczas rozmów ministrów zdrowia Polski i Niemiec: prof. Łukasza Szumowskiego i Jensa Spahna.
Współpraca międzynarodowa przebiegała w dobrej atmosferze, a polskie Ministerstwo Zdrowia było aktywnym uczestnikiem budowania koalicji w tej sprawie. W trakcie prac nad listem do grona jego sygnatariuszy dołączyły: Bułgaria, Czechy, Francja oraz Hiszpania, które podzielają stanowisko Polski i Niemiec w odniesieniu do projektu w sprawie unijnego HTA.
źródło: mz

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter