Precedensowy wyrok sądu: rozszerzenie uprawnień techników farmaceutycznych celowym zabiegiem ustawodawcy.
Precedensowym wyrokiem z 10 maja 2019 r. sygn. II Ca 369/19 Sąd Okręgowy w Kielcach uznał, że niezasadnym było nałożenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia na naszego Klienta (właściciela apteki) kary pieniężnej z tytułu realizacji przez techników farmaceutycznych recept na produkty farmaceutyczne zawierające substancje bardzo silnie działające.
Sąd uwzględnił naszą argumentację i po analizie procesu legislacyjnego Prawa Farmaceutycznego na przestrzeni lat uznał, że odesłanie w art. 91 ust. 1 Prawa farmaceutycznego do Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych nie zwierającego Wykazu A (substancji bardzo silnie działających) jest celowym zabiegiem ustawodawcy. Tym samym, zdaniem Sądu, w obecnym porządku prawnym brak jest ograniczeń dla techników farmaceutycznych w wydawaniu przez nich produktów leczniczych zawierających substancje bardzo silnie działające.
Sąd odrzucił argumentację NFZ, że w wyznaczeniu zakresu uprawnień technika farmaceutycznego należy posługiwać się wykazem A zawartym w Farmakopei Polskiej, uznając, że takie rozumienie przepisu nie byłoby zgodne z zasadami Państwa Prawa. W konsekwencji Sąd uznał, że NFZ nie może nakładać kary na właściciela apteki z tytułu wydawania leków przez techników farmaceutycznych, skoro przepisy jasno nie wskazują, które konkretnie produkty lecznicze zawierające substancje bardzo silnie działające mogą być przez nich wydawane a które nie.
Wyrok jest prawomocny.
Autor: Tomasz Kaczyński
źródło: https://blog.dzp.pl