Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i koordynatorzy kampanii społecznej „Stawka to życie. Zastawka to życie”, prof. Adam Witkowski i prof. Dariusz Dudek uhonorowali Emila Karewicza (94 lata), wybitnego aktora, pamiątkowym medalem PTK za ogromny wkład w budowanie społecznej świadomości w leczeniu wad zastawkowych serca metodą TAVI oraz podkreślenie wagi profilaktyki zdrowia serca.
W 2015 roku Emil Karewicz został ambasadorem kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie”, która ma na celu edukację polskiego społeczeństwa na temat nowoczesnych i małoinwazyjnych metod leczenia zastawek serca, głównie metody TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), czyli przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej.
– To spotkanie miało dla nas ogromne znaczenie. Dwa lata temu, kiedy pan Emil Karewicz zgodził się być twarzą naszej kampanii, nie spodziewaliśmy się, że tak bardzo przyczyni się do powodzenia naszej działalności, a jego obecność zwróci uwagę seniorów, czyli głównych beneficjentów zabiegu na zalety i przeznaczenie metody TAVI. Chcieliśmy mu osobiście podziękować za tak ogromny wkład w naszą kampanię, która przyczyniła się do rozwoju polskiej kardiologii – powiedział prof. dr hab. Dariusz Dudek, koordynator kampanii “Stawka to życie. Zastawka to życie”.
Pan Emil swoją osobowością stworzył wspaniałe lustro dla polskiego seniora, do którego kampania jest kierowana. Problem starzejącego się społeczeństwa dostrzegany jest przez naukowców, którzy starają się modernizować podejście do leczenia pacjentów w wieku senioralnym. Przeciętnie w Polsce mężczyzna żyje niecałe 74 lata. Kobiety dożywają do 82 r.ż.
– Organizowana akcja ma na celu zapoznanie osób w wieku 70+ a także ich dzieci z zaletami i możliwościami, jakie daje zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej wśród osób niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. Kampania ma również uświadomić, że zabiegi TAVI mogą nie tylko umożliwić chorym sprawne funkcjonowanie, ale także przedłużyć ich życie. Akcja docierając do jak największej liczby osób może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat sytuacji kardiologicznej i jej potencjału w Polsce. – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, koordynator kampanii “Stawka to życie. Zastawka to życie”.
Projekt jest odpowiedzią na europejską akcję „Valve for life”, zainicjowaną przez European Society of Cardiology (ESC) oraz European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI).
Mimo iż od początku działalności kampanii minęły jedynie 2 lata już teraz możemy mówić o widocznym sukcesie i pozytywnych zmianach – w okresie prowadzenia kampanii liczba zabiegów TAVI zwiększyła się do 870 z 460 w 2014 roku. Niestety mimo prawie podwojenia liczby TAVI w Polsce, ciągle jesteśmy w tyle Europy, dążąc do wykonywania ok. 2 000 zabiegów rocznie. Z wyliczeń ekspertów wynika, że taka ilość byłaby adekwatna do potrzeb naszego społeczeństwa.
Emil Karewicz wyraził głęboką wdzięczność, że mimo bardzo sędziwego wieku, mógł wziąć udział w kampanii, która realnie przełożyła się na zwiększenie dostępności tej nowoczesnej metody dla polskich seniorów.