NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Aplikacje mobilne w zarządzaniu diagnostyką i terapią szumów usznych

Szumy uszne są dolegliwością przewlekłą i bardzo zmienną – podatną na różnorodne czynniki: środowiskowe, biologiczne, psychologiczne. Aplikacje mobilne w zarządzaniu diagnostyką i terapią szumów usznych mają umożliwić dokładniejszą diagnozę dolegliwości – zbadać prospektywnie fluktuację szumów i czynniki jej towarzyszące, usprawnić samodzielne wykonanie diagnostyki słuchu i szumów usznych przez użytkownika z możliwością udostępnienia wyników lekarzowi, usprawnić radzenie sobie z szumami usznymi na co dzień w zakresie samopomocy.

Aplikacje mobilne stanowią obiecujące narzędzie w zarządzaniu szumami usznymi, jednakże rozszerzenie mobilnej samopomocy powinno się zrównoważyć z ostateczną diagnozą specjalisty, kontaktami z ludźmi i aktywnością w naturalnym środowisku.

Prezentacja miała na celu ogólną charakterystykę istniejących w przestrzeni internetowej aplikacji mobilnych w kontekście zarządzania szumami usznymi na podstawie dostępnych publikacji, charakterystykę projektów aplikacji do diagnostyki i terapii szumów usznych oraz ocenę możliwości rozwojowych i użyteczności aplikacji na przyszłość.

Identyfikacją istniejących aplikacji na smartfony w systemach iOS i Android zajmował się M. Mehdi i in. W jednym z artykułów (2020, Aug.) autorzy przedstawiają listę 34 aplikacji z krótkim opisem i oceną rankingową: 24 aplikacje do terapii szumów usznych (gł. trening dźwiękowy) oraz 10 aplikacji do terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), depresji, lęku, stresu (dolegliwości często towarzyszących szumom usznym), w tym 3 chatboty. Średnie wyniki MARS wyodrębnionych aplikacji (średnia z 4 kategorii: zaangażowanie, funkcjonalność, estetyka i jakość informacji, wahały się od 2,65–4,60, a więc od średniego do wysokiego wyniku. Jednak tylko 7 aplikacji było podpartych badaniami klinicznymi: Tinnitus Therapy (Lite), ReSound Relief, Simply Noise, Audio Notch, Wysa, Woebot, MindShift. W innej identyfikacji Mehdi i in. (2020, Mar.) podeszli szerzej do istniejących w przestrzeni internetowej aplikacji, rozszerzając opis poza terapią dźwiękową i CBT dodatkowo na aplikacje do badania i ochrony słuchu, wzmocnienia słyszenia i mobilnego badania EEG – łącznie 64 aplikacje.

Efekty identyfikacji aplikacji bezpłatnych do treningu dźwiękowego w języku polskim (Google Play Store) opisano w publikacji J. Kutyby i in. (2021) – zidentyfikowano 16 aplikacji, w tym jedną opracowaną dla osób z szumami usznymi – ReSound Tinnitus Relief. Autorzy opisują w artykule funkcje poszczególnych aplikacji. Dodatkowo na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji mobilnych przygotowanych przez producentów aparatów słuchowych, służących zarówno do nowoczesnego zarządzania aparatami słuchowymi z wykorzystaniem mobilnych i sieciowych technologii, jak i do treningu szumów usznych.

W obszarze diagnostycznym prezentacja odnosi się do dwóch projektów:
1) projektu opisanego przez P. Vittorini, P. Chamoso i in. (2017, 2022), umożliwiającego samodzielną diagnozę szumów usznych za pomocą prostego urządzenia elektronicznego generującego tony czyste połączonego ze słuchawkami do przewodnictwa powietrznego i kostnego, oraz aplikacji mobilnej zarządzającej badaniem i wynikami z dodatkowo wgranymi kwestionariuszami uciążliwości szumów;
2) niekomercyjnej istniejącej w systemach iOS i Android aplikacji TrackYourTinnitus (TYT) jako platformy EMA-MCS (EMA-Ecological Momentary Assessment, MCS – Mobile Crowsensing), która ma na celu badanie fluktuacji szumów usznych oraz różnorodnych czynników jej towarzyszących w rzeczywistym czasie i w sytuacji codziennej, co przede wszystkim minimalizuje stronniczość retrospektywną.

Przewiduje się również gromadzenie przez platformę danych automatycznych: środowiskowych (informacji o hałasie z czujników w telefonie, informacji pogodowych) czy w przyszłości danych fizjologicznych za pomocą sensorów lub przenośnych urządzeń diagnostycznych.

Wszystkie dane z TYT są gromadzone w jednej centralnej bazie i mogą być wykorzystywane do naukowej analizy – w prezentacji przedstawiono publikacje odnoszące się do platformy.

W obszarze terapeutycznym opisano najważniejsze projekty aplikacji mobilnych do samopomocy w zakresie radzenia sobie z szumami usznymi. Dotyczą one różnych form terapii – dźwiękowej, edukacyjnej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej, lub form mieszanych w wymienionych obszarach. Projekty te często charakteryzują się intuicyjnymi, angażującymi, prostymi zadaniami, niezajmującymi dużo czasu, ale mobilizującymi do systematyczności w terapii.

W podsumowaniu zaprezentowano diagram przedstawiający spojrzenie w przyszłość odnośnie użyteczności aplikacji mobilnych i ich zaplecza technologicznego w diagnozie i terapii szumów usznych.

Istnieje zatem możliwość zastosowania różnorodnych zadań diagnostycznych i terapeutycznych, zastosowania formy EMA (Ecological Momentary Assessment – badania w czasie rzeczywistym) i EMI (Ekological Momentary Intervention – interwencji w czasie rzeczywistym, kiedy pojawi się problem), sztucznej inteligencji i chatbotów, wykorzystania sensorów w telefonie oraz urządzeń przenośnych diagnostycznych i terapeutycznych, które łączą się z telefonem. Dzięki temu możemy uzyskać nową jakość diagnostyczną: badanie w czasie rzeczywistym, samodzielne badanie słuchu, nowe modele predykcyjne oraz nową jakość terapeutyczną: szeroki, stały dostęp do terapii, opiekę spersonalizowaną, lepszą jakość ochrony i wzmocnienia słuchu. Będzie również możliwość korzystania na bieżąco z tych danych przez lekarza, co przyczyni się do przeprowadzenia interwencji medycznych adekwatnych w czasie (just-in-time intervention), oraz przez badaczy dzięki gromadzeniu dużej ilości danych w centralnej bazie i możliwości ich analizy, np. przy wsparciu sztucznej inteligencji. Mogą dzięki temu powstać nowe modele dotyczące podejścia medycznego do szumów usznych będących przewlekłą dolegliwością – modele predykcyjne, modele chorób współistniejących i czynników ryzyka, nowe modele terapeutyczne.

Tekst: mgr Izabela Sarnicka, dr hab. n. med. Danuta Raj-Koziak, prof. IFPS

Foto: pixabay.com

Tekst ukazał się w Raporcie 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023 pod red. prof. Henryka Skarżyńskiego

Link do nagrania: Aplikacje mobilne w zarządzaniu diagnostyką i terapią szumów usznych

Powiązane artykuły
Kongres

Nowoczesna chirurgia wewnątrznaczyniowa – zagrożenia związane z metodą

Nowoczesna chirurgia naczyniowa coraz częściej posługuje się małoinwazyjnymi technikami wewnątrznaczyniowymi. Ogromny postęp techniczny i technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 20…
Kongres

Zdrowy człowiek w dobie zmian klimatu

Zmiany klimatu wpływają na wiele aspektów życia człowieka. Jednym z kluczowych obszarów jest jego zdrowie. W zmieniającym się klimacie zagrożenia dla człowieka…
Kongres

Wpływ czynników środowiskowych na rozwój zespołów otępiennych

Choroba Alzheimera, która jest najczęściej rozpoznawaną przyczyną otępienia, jest także najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną we współczesnym świecie. Tekst: prof. Maria Barcikowska Liczba…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *