NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Będzie więcej specjalistów?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Efektem proponowanych zmian może być zwiększenie liczby specjalistów, a co za tym idzie większa dostępność do profesjonalistów w poszczególnych dziedzinach ochrony zdrowia.

W art. 1 projektu ustawy dokonano zmiany polegającej na uchyleniu ust. 2, który stanowi, że ustawa z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów. Uchylenie tego przepisu umożliwi osobom wykonującym zawody medyczne (np. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, fizjoterapeutom czy diagnostom laboratoryjnym) przystąpienie do specjalizacji w dziedzinie określonej w ustawie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia lub uznanie przez ministra zdrowia dorobku naukowego czy zawodowego, jeżeli w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie będą mieli wskazanej tej dziedziny albo nie ma jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. 

Przy obecnych brakach kadrowych w ochronie zdrowia, jest to korzystna zmiana, która może wpłynąć na wzrost liczby zainteresowanych przystąpieniem do poszczególnych specjalizacji, co spowoduje zwiększenie wykwalifikowanej kadry medycznej.

Regulacja otwiera możliwości uzyskiwania specjalizacji w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, gdy w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji; także uzyskanie tytułu specjalisty np. w dziedzinie zdrowia publicznego przez farmaceutów, którzy nie mają w swoim katalogu dziedzin z zakresu farmacji – dziedziny zdrowie publiczne lub diagnostom laboratoryjnym, u których dziedzina zdrowie publiczne, pomimo że występuje w wykazie dziedzin, nie została uruchomiona.

Należy mieć nadzieję, że osoby uzyskujące tą drogą specjalizacje będą cechować się właściwymi kompetencjami, przydatnymi w obszarze ochrony zdrowia, a – poza wzrostem kadry specjalistów –  zyskamy  także specjalistów o wysokich kwalifikacjach i kompetencjach. Trudno ocenić możliwe zainteresowanie uzyskiwaniem specjalizacji w takim trybie w przypadku lekarzy, wśród których – w zasadzie każdy – ma już określoną, stabilną drogę zawodową.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *