Ministerstwo Zdrowia, pomimo zapowiedzi nie przewiduje udziału przedstawicieli pacjentów w składzie zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii.
Powołanie Narodowego Instytutu Onkologii zapowiedział w expose premier Mateusz Morawiecki. Dotychczas nie opublikowano żadnych informacji o roli Instytutu w organizacji opieki onkologicznej oraz zarządzaniu systemem w tym zakresie. 13 marca br. Fundacja Onkologiczna Alivia zaapelowała o nowelizację zarządzenia. Zwróciła uwagę, na istotne znaczenie organizacji pacjenckich w pracach nad zmianą systemu opieki onkologicznej. Wiele inicjatyw, np. świadczenia kompleksowe czy profilaktyka chirurgiczna, to właśnie wspólne inicjatywy środowiska ekspertów oraz pacjentów. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski kilkukrotnie publicznie zapewniał o planach uwzględniania głosu przedstawicieli organizacji pacjenckich w kształtowaniu systemu. Podczas swojego pierwszego wystąpienia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia mówił:
„Wierzę również w dialog ze związkami zawodowymi, z reprezentantami wszystkich zawodów medycznych, ale przede wszystkim z pacjentami, dlatego że często oni wiedzą, jakie są oczekiwania środowiska. Jestem otwarty na tę rozmowę. Spotkania ze związkami zawodowymi, z przedstawicielstwem grup pracowników medycznych pokazują – taką mam nadzieję – że ten dialog będzie podtrzymany, że te środowiska dodatkowych pieniędzy nie będą traktowały jako możliwości podziału tortu, bo to nie jest tort, tylko nasze dobro wspólne, i że razem ze związkami i przedstawicielami pacjentów będziemy mogli wypracować konkretne rozwiązania sprzyjające systemowi opieki zdrowotnej.
Przewodniczącym Zespołu do opracowania projektu koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii jest prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji ochrony zdrowia Narodowej Rady Rozwoju. 14 lutego Rada zorganizowała w Belwederze konferencję „Nic nowego o nas bez nas. W poszukiwaniu modelu skutecznego wpływu pacjentów na system ochrony zdrowia w Polsce”.
źródło: Alivia