NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Brak sprzętu dla pacjentów bariatrycznych w szpitalach

Szpitale cierpią na brak sprzętu medycznego dla pacjentów bariatrycznych, przez co część placówek nie jest w stanie ich hospitalizować. Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) zwrócił się z interpelacją do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

W przypadku osób cierpiących na otyłość patologiczną (III stopnia), szpitale cierpią na brak sprzętu o odpowiedniej nośności, przez co część placówek nie jest w stanie ich hospitalizować. fot. archiwum

„Niedawno w Elblągu mieliśmy sytuację, w której pacjent został odesłany do placówki w Olsztynie, ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia w szpitalu – wskazuje przyczynę interwencji poseł Kobylarz. – Po sprawdzeniu przeze mnie listy dostępu do świadczeń zdrowotnych dla osób chorujących na otyłość, sporządzonej przez Rzecznika Praw Pacjenta, ze zdziwieniem odnotowałem brak w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odpowiedniego sprzętu. Jest to jeden z dwóch największych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim i niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, w której pacjenci zmuszeni są korzystać z placówki w Olsztynie” – podkreśla parlamentarzysta.

Po analizie listy przygotowanej przez Rzecznika Praw Pacjenta nie brakuje ciekawych wniosków. Mianowicie w łóżka szpitalne o odpowiedniej nośności wyposażone są dwie placówki w Olsztynie, ale już w odpowiedni transport sanitarny jedynie kolumny transportowe w Elblągu i Ełku. Tylko w Elblągu stacjonuje również ambulans ratownictwa medycznego z noszami o podwyższonej nośności.

„Liczę na to, że Minister Radziwiłł przyjrzy się tej sprawie i opracuje harmonogram planowego doposażenia placówek szpitalnych w całej Polsce, w odpowiedni sprzęt – podsumowuje poseł Kobylarz. – Podobne problemy są w całym kraju i musimy jak najszybciej wypracować odpowiednie rozwiązania. Niezbędny jest tu planowy program inwestycyjny, bo mimo że pacjenci z nadmierną otyłością nie są liczni, to im również należy się odpowiednia opieka zdrowotna i dostęp do świadczeń medycznych. Rozumiem, że nie jesteśmy w stanie doposażyć wszystkich szpitali, ale w przypadku np. województwa warmińsko-mazurskiego, należy zadbać o główne placówki w największych miastach, tj. Elblągu, Olsztynie i Ełku, co pozwoli na równomierne zabezpieczenie potrzeb w całym regionie. Analogicznie należałoby postąpić w pozostałych województwach” – kończy przedstawiciel Kukiz’15.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Marcin Wiącek: Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu

– Tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek,…
PACJENTAktualności

Czas na przesiew noworodków w kierunku chorób lizosomalnych

Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie badań przesiewowych noworodków – obecnie obejmują one aż 30 jednostek chorobowych, co plasuje nasz…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter