Fundacja EuropaColon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w imieniu pacjentów chorych na przerzutowego raka jelita grubego, ich rodzin i opiekunów, wystosowali list do Ministerstwa Zdrowia z prośba o refundację leku przedłużającego i ratującego życie osób z mutacjami KRAS i BRAF.
Polska ma jedne z najgorszych wyników leczenia tego nowotworu w Europie, a każdego dnia z powodu przerzutowego raka jelita grubego umierają w Polsce 33 osoby. Obecnie po I i II linii leczenia nie ma dla nich kolejnych opcji terapeutycznych przedłużających i ratujących życie – zwłaszcza dla osób z mutacjami KRAS i BRAF. Niestety poprzednie apele pacjentów pozostają bez odpowiedzi.
„Jest nam niezwykle przykro, że od kwietnia, kiedy skierowaliśmy do Pana wspólny apel nie ma żadnej oficjalnej odpowiedzi. W lipcu doszło do spotkania z Panem Ministrem, podczas którego obiecał Pan, że sprawie się przyjrzy, ale do dzisiaj nadal nie mamy, żadnej informacji. Apelujemy do Pana Ministra o pilne udostępnienie III i IV linii leczenia grupie około 1000 – 1500 pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego. Obietnica ustosunkowania się resortu pod Pana kierownictwem do wystosowanej już po raz dziesiąty prośby pozostaje niespełniona” – czytamy w liście pacjentów do ministra zdrowia.
Pacjenci, którzy właśnie zakończyli terapię lekową w I i II linii są nadal pełni nadziei. Bardzo często są to osoby, których stan fizyczny pozwala na pracę czy zajmowanie się swoją rodziną, jednak brak dostępu do leku, który jest już refundowany niemal we wszystkich krajach Europy, łącznie z Czechami, Węgrami i Słowacją, sprawia, że odbiera im się czas, który mogliby jeszcze dobrze przeżyć. Dlaczego polscy pacjenci są gorzej traktowani niż pacjenci z innych krajów europejskich?
Mijają miesiące, na kolejnych listach refundacyjnych znajdują się wyczekiwane leki dla pacjentów onkologicznych. Na styczniową listę weszły leki ratujące życie pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową i nowotworem płuca, a co z chorymi na przerzutowego raka jelita grubego, który jest jednym z największych zabójców chorych onkologicznie w Polsce?
„Szanowny Panie Ministrze! Pacjenci chorzy na przerzutowego raka jelita grubego żyją, walczą i chcą się leczyć dalej, a nie umierać. Znamy wiele takich osób. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci jednego z kilkuset pacjentów oczekujących na lek, którego brakuje. Zmarł na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Gdyby otrzymał lek wcześniej te Święta spędziłby z rodziną i najbliższymi. Proszę pomyśleć o tych ludziach, dla których nawet te kilka dni, od teraz już na całe życie, staną się najtrudniejszym czasem do przeżycia każdego roku. Prosimy o dobre decyzje dla tych, którzy wciąż czekają z nadzieją, że jest coś co pomoże wydłużyć ich życie. To w Pana gestii Panie Ministrze jest, aby Ci ludzie, którzy czekają mieli jeszcze przed sobą wspólne dni do zapamiętania” – apelują chorzy i ich rodziny.
Czytaj też: