NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem „Naprzeciw Traumie”. W obszarze dyskusji znajdzie się także temat transgeneracyjnej traumy niemowląt oraz neurorehabilitacja z udziałem robotów.

Specjaliści różnych dziedzin – lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci, neurolodzy i neurorehabilitanci – spotkają się, by rozmawiać o zdrowiu psychicznym najmłodszych. Tym razem połączą siły i wspólnie zastanowią się, jaki wpływ na rozwój niemowląt i małych dzieci mają wczesne relacje, a także, w jaki sposób przebiega dziedziczenie traumatycznych doświadczeń przodków. W programie wydarzenia zaplanowano wykłady, dyskusje i warsztaty. Zwieńczeniem spotkania będzie seminarium, które prowadzi amerykański psycholog kliniczny dr Brian Feldman.

Czy traumę można dziedziczyć?

Epigenetyka od lat zajmuje sięmechanizmami dziedzicznymi ekspresji genów, czyli badaniem tego, w jaki sposób różne czynniki (takie jak dieta, aktywność fizyczna czy na przykład stres) wpływają na zdrowie nie tylko dorosłych, ale też kolejnych pokoleń. O tym, jakie mogą być epigenetyczne skutki dziedziczenia traumy przeszłych pokoleń, opowie prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska. Głównym obszarem jej zainteresowań są medyczne aspekty stresu. W swojej pracy zawodowej stara się zwracać uwagę na jego niepożądane skutki umożliwiające powstawanie i rozwój wielu chorób.

Z mitami i przekonaniami na temat rodzicielstwa i niemowlęctwa rozprawi się Katarzyna Kwaśny-Czehak. Na co dzień, jako psycholożka i psychoterapeutka, pracuje z dorosłymi, dziećmi i rodzinami, w tym z rodzicami niemowląt. Będzie można przyjrzeć się rodzinnemu i społecznemu pochodzeniu mitów oraz ich wpływowi na budowanie więzi między rodzicem a niemowlęciem. Dr Brian Feldman zaprezentuje najnowsze badania dotyczące transgeneracyjnej traumy niemowląt. Jego praca nad „psychiczną skórą” i przywiązaniem w 2013 r. została uhonorowana przez Towarzystwo Psychoanalityczne Stanu Waszyngton. Jolanta Zboińska – w nawiązaniu do historii pacjentów – zdradzi, jakie mogą być wewnątrzpsychiczne konsekwencje wczesnej traumy relacyjno-rozwojowej.

Jesteś lekiem na całe zło

O tym, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Inni ludzie są potrzebni do życia. Dzięki relacjom uczymy się tego, kim jesteśmy. Znaczenie najwcześniejszych, najbardziej pierwotnych interakcji owiane jest jednak tajemnicą. O znaczeniu wczesnych relacji opowie prof. ucz. dr hab. n. społ. Grażyna Kmita. Jako autorka prac naukowych na temat zdrowia psychicznego niemowląt, zajmuje się badaniem psychologicznych mechanizmów chroniących przed „patologizacją rozwoju” u dzieci urodzonych przedwcześnie. Dr n. med. Lidia Popek zdradzi, w jaki sposób bezpieczne relacje, mogą „leczyć” traumatyczne doświadczenia u najmłodszych („Jesteś lekiem na moje traumy”).

Neurorehabilitacja i roboty

Kiedy zaawansowane technologie wkraczają do medycyny, nadzieja budzi się w tych, którzy być może dawno ją stracili. Są w tym gronie m.in. pacjenci neurologiczni. Odpowiedzią na ich potrzeby może być neurorehabilitacja z zastosowaniem robotów. Opowie o niej fizjoterapeuta Philippe Mariën.

Zostaną też zaprezentowane wyniki 5-letniego projektu terapii robotycznej dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dr hab. n. med. Marcin Bonikowski prowadzi projekt diagnostyki i rehabilitacji z zastosowaniem robotów dla dzieci z terenu Mazowsza. Będzie też gość z Kocaeli University z Turcji, prof. Nigar Dursun, który zdradzi, po co stosuje się dziś „przezczaszkową stymulację magnetyczną”.

Honorowym patronatem Konferencji pn. „Siła więzi. Naprzeciw traumie” objęli:

  • Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
  • Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak
  • Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://silawiezi.pl/

Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *