Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem „Naprzeciw Traumie”. W obszarze dyskusji znajdzie się także temat transgeneracyjnej traumy niemowląt oraz neurorehabilitacja z udziałem robotów.
Specjaliści różnych dziedzin – lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci, neurolodzy i neurorehabilitanci – spotkają się, by rozmawiać o zdrowiu psychicznym najmłodszych. Tym razem połączą siły i wspólnie zastanowią się, jaki wpływ na rozwój niemowląt i małych dzieci mają wczesne relacje, a także, w jaki sposób przebiega dziedziczenie traumatycznych doświadczeń przodków. W programie wydarzenia zaplanowano wykłady, dyskusje i warsztaty. Zwieńczeniem spotkania będzie seminarium, które prowadzi amerykański psycholog kliniczny dr Brian Feldman.
Czy traumę można dziedziczyć?
Epigenetyka od lat zajmuje sięmechanizmami dziedzicznymi ekspresji genów, czyli badaniem tego, w jaki sposób różne czynniki (takie jak dieta, aktywność fizyczna czy na przykład stres) wpływają na zdrowie nie tylko dorosłych, ale też kolejnych pokoleń. O tym, jakie mogą być epigenetyczne skutki dziedziczenia traumy przeszłych pokoleń, opowie prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska. Głównym obszarem jej zainteresowań są medyczne aspekty stresu. W swojej pracy zawodowej stara się zwracać uwagę na jego niepożądane skutki umożliwiające powstawanie i rozwój wielu chorób.
Z mitami i przekonaniami na temat rodzicielstwa i niemowlęctwa rozprawi się Katarzyna Kwaśny-Czehak. Na co dzień, jako psycholożka i psychoterapeutka, pracuje z dorosłymi, dziećmi i rodzinami, w tym z rodzicami niemowląt. Będzie można przyjrzeć się rodzinnemu i społecznemu pochodzeniu mitów oraz ich wpływowi na budowanie więzi między rodzicem a niemowlęciem. Dr Brian Feldman zaprezentuje najnowsze badania dotyczące transgeneracyjnej traumy niemowląt. Jego praca nad „psychiczną skórą” i przywiązaniem w 2013 r. została uhonorowana przez Towarzystwo Psychoanalityczne Stanu Waszyngton. Jolanta Zboińska – w nawiązaniu do historii pacjentów – zdradzi, jakie mogą być wewnątrzpsychiczne konsekwencje wczesnej traumy relacyjno-rozwojowej.
Jesteś lekiem na całe zło
O tym, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Inni ludzie są potrzebni do życia. Dzięki relacjom uczymy się tego, kim jesteśmy. Znaczenie najwcześniejszych, najbardziej pierwotnych interakcji owiane jest jednak tajemnicą. O znaczeniu wczesnych relacji opowie prof. ucz. dr hab. n. społ. Grażyna Kmita. Jako autorka prac naukowych na temat zdrowia psychicznego niemowląt, zajmuje się badaniem psychologicznych mechanizmów chroniących przed „patologizacją rozwoju” u dzieci urodzonych przedwcześnie. Dr n. med. Lidia Popek zdradzi, w jaki sposób bezpieczne relacje, mogą „leczyć” traumatyczne doświadczenia u najmłodszych („Jesteś lekiem na moje traumy”).
Neurorehabilitacja i roboty
Kiedy zaawansowane technologie wkraczają do medycyny, nadzieja budzi się w tych, którzy być może dawno ją stracili. Są w tym gronie m.in. pacjenci neurologiczni. Odpowiedzią na ich potrzeby może być neurorehabilitacja z zastosowaniem robotów. Opowie o niej fizjoterapeuta Philippe Mariën.
Zostaną też zaprezentowane wyniki 5-letniego projektu terapii robotycznej dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dr hab. n. med. Marcin Bonikowski prowadzi projekt diagnostyki i rehabilitacji z zastosowaniem robotów dla dzieci z terenu Mazowsza. Będzie też gość z Kocaeli University z Turcji, prof. Nigar Dursun, który zdradzi, po co stosuje się dziś „przezczaszkową stymulację magnetyczną”.
Honorowym patronatem Konferencji pn. „Siła więzi. Naprzeciw traumie” objęli:
- Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
- Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak
- Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Więcej informacji o wydarzeniu: https://silawiezi.pl/
Foto: pixabay.com