NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Do czego jest potrzebna medycyna nuklearna?

Diagnostyka i terapia radioizotopowa w onkologii, kardiologii i endokrynologii w dobie medycyny personalizowanej będzie tematem przewodnim XVI naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. W dniach 23-26 maja 2018 roku w Szczecinie specjaliści różnych dziedzin dyskutują o przyszłości medycyny nuklearnej w badaniu i leczeniu coraz powszechniejszych schorzeń cywilizacyjnych.

Wyzwanie: choroby serca, rak, zaburzenia hormonalne

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, choroby onkologiczne a także zaburzenia i schorzenia endokrynologiczne należą do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Zapadalność na nie rośnie. Jest to związane między innymi ze starzeniem się społeczeństwa, powszechnym niezdrowym, siedzącym trybem życia, niewłaściwym odżywianiem i stresem. Diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych jest prawdziwym wyzwaniem dla klinicystów, naukowców, interesariuszy systemu ochrony zdrowia, płatnika. Jak zapewnić wszystkim potrzebującym pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych i bezpiecznych metod diagnostyki i leczenia procedurami medycyny nuklearnej, czyli z wykorzystaniem preparatów radioizotopowych? Jakie to metody, jak je wdrażać i stosować w dobie medycyny personalizowanej? Lekarze klinicyści, przedstawiciele personelu medycznego oraz interesariusze systemu ochrony zdrowia podyskutują o tym podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, który odbędzie się w dniach 23-26 maja w Szczecinie – mówi prof. Leszek Królicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, konsultant krajowy w tej dziedzinie medycyny, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji.

Rozwiązanie: personalizowana medycyna nuklearna

W ramach XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej zostaną zaprezentowane osiągnięcia kliniczne i doniesienia naukowe w zakresie diagnostyki i terapii radioizotopowej w dobie medycyny personalizowanej. W programie konferencji znalazły się zagadnienia z zakresu medycyny nuklearnej oraz dziedzin pokrewnych.  Zaplanowano prezentacje, panele dyskusyjne oraz praktyczne sesje szkoleniowo-warsztatowe z obszaru medycyny nuklearnej.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Zjazdu jest medycyna personalizowana, ukierunkowana na podanie właściwego leku właściwemu pacjentowi w odpowiednim czasie. – Medycyna personalizowana to nie tylko coraz bardziej zauważalny trend, ale coraz częściej teraźniejszość w zakresie diagnostyki i terapii najczęściej występujących chorób, takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, choroby onkologiczne i endokrynologiczne. Metody diagnostyczne i terapeutyczne z palety medycyny nuklearnej są skuteczne, bezpieczne i coraz częściej najbardziej komfortowe dla pacjenta – w porównaniu z innymi, bardziej inwazyjnymi technikami alternatywnymi. – mówi prof. Bożena Birkenfeld, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nuclear precision medicine w praktyce klinicznej

Medycyna precyzyjna (precision medicine), w kontekście personalizowanej medycyny nuklearnej to precyzyjne dobranie zarówno odpowiedniego preparatu radiofarmaceutycznego, jak i jego dawkowania do potrzeb indywidualnego pacjenta. Uczestnicy Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej zaprezentują swoje osiągnięcia i najnowsze doniesienia naukowe w tym zakresie. Precyzyjna medycyna nuklearna to dziedzina prężnie się rozwijająca. Teranostyka, dozymetria to już nie zadziwiające nowinki teoretyczne – to techniki pozwalające nam, klinicystom, tu i teraz dobierać precyzyjne dawki preparatów radioizotopowych do potrzeb konkretnych pacjentów i indywidualnych wskazań medycznych – mówi prof. Leszek Królicki. – Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej to wyjątkowa okazja, by wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów z kraju i z zagranicy, którzy podzielą się z uczestnikami ważnymi doniesieniami ze swoich ośrodków w tym zakresie. Warto czerpać ze światowych doświadczeń ośrodków referencyjnych, choć i nasze polskie środowisko medyków nuklearnych ma w tej dziedzinie niemałe zasługi. Cieszy, że możemy wspólnie wymienić się doświadczeniami i wzajemnie inspirować – dodaje prof. Leszek Królicki.

Jutro medycyny nuklearnej

Podczas XVI naukowego Zjazdu eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej podyskutują o przyszłości tej dziedziny medycyny. – Medycyna nuklearna to dziedzina o ogromnym potencjale – zarówno w zakresie rosnących potrzeb społecznych w kontekście procedur z zakresu diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych, jak i ogromnej dynamiki rozwoju naukowego. Coraz dokładniejsze obrazowanie nuklearne, najnowsze możliwości precyzyjnego badania funkcji narządów i tkanek, rosnące bezpieczeństwo, skuteczność i komfort zabiegów dla pacjentów sprawiają, że wspólna dyskusja ekspertów różnych dziedzin jest coraz bardziej złożona. Wyzwaniem w kontekście procedur z zakresu medycyny nuklearnej jest zapewnienie dostępu do nich wszystkim potrzebującym radioizotopowej diagnostyki i terapii w odniesieniu do – zawsze przecież ograniczonych – środków w ramach budżetu ochrony zdrowia. Warto dyskutować nad optymalnym finansowaniem medycyny nuklearnej, regulacjach formalno-prawnych, działaniach edukacyjnych i świadomościowych, kierowanych do lekarzy i pacjentów. Jako środowisko medyków nuklearnych jesteśmy przekonani, że współpraca interdyscyplinarna pomiędzy różnymi dziedzinami medycyny oraz stała współpraca i dialog z interesariuszami w znaczący sposób przełożą się na zapewnienie lepszej opieki medycznej nad polskimi pacjentami. Medycyna nuklearna ma dla nich dobre i skuteczne rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne, bez wątpienia warto więc w nią inwestować – podsumowuje prof. Leszek Królicki.

Strona www XVI Zjazdu PTMN:

http://www.zjazd.ptmn.pl/

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter