NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Duże śniadania sprzyjają płodności kobiet

Problemy z płodnością towarzyszące zespołowi policystycznych jajników (PCOS) można ograniczyć poprzez kontrolowanie poziomu glukozy – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie, którzy sprawdzili, jak dobowe zmiany glikemii mogą wpływać na płodność kobiet.

Duże i pożywne śniadanie sprzyja kobiecej płodności. fot. Archiwum

Naukowcy pod kierunkiem prof. Danieli Jakubowicz do badania zrekrutowali 60 kobiet z prawidłowym BMI i zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. Pacjentki losowo podzielono na dwie grupy zróżnicowane ze względu na kaloryczność poszczególnych posiłków. Pierwsza grupa – z „dużym śniadaniem” – spożywała śniadanie o wartości 980 kcal, obiad o wartości 640 kalorii oraz kolację o wartości 190 kcal. Natomiast druga grupa  – z „dużą kolacją” – jadła śniadanie o wartości 190 kcal, obiad o wartości 610 kcal oraz kolację o wartości 980 kcal. Taki schemat jedzenia trwał 90 dni. W trakcie badania u każdej z pacjentek sprawdzano poziom insuliny, glukozy oraz testosteronu, a także obserwowano owulację oraz menstruację.

Wyniki pokazały, że wskaźnik BMI w żadnej z grup nie uległ zmianie. Natomiast u pacjentek spożywających kaloryczną kolację utrzymywał się wysoki poziom insuliny i powiązany z nią wysoki poziom testosteronu. W grupie jedzącej obfitsze śniadania badacze stwierdzili 56 proc. spadek insulinooporności i jednoczesny 50 proc. spadek stężenia testosteronu. Obniżenie poziomu testosteronu przekładało się na zmniejszenie objawów związanych z zespołem wielotorbielowatych jajników, takich jak niechciane owłosienie, przetłuszczanie się lub wypadanie włosów oraz trądzik, jak również zwiększenie płodności pacjentek.

Prof. Daniela Jakubowicz podkreśliła, że pacjentki cierpiące na PCOS powinny jeść więcej rano, gdyż to pozwala organizmowi efektywniej zarządzać dobowym cyklem przemiany materii.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter