Co polskie instytuty badawcze robią dla zdrowia Polaków? Podczas zbliżającego się 3. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach 25-26 maja, Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” przedstawi trzy swoje wdrożenia. Zdrowie Polaków jest patronej medialnym tego wydarzenia.
❶ 25 maja g. 9.20-9.30
Zindywidualizowana opieka i ocena rozwoju noworodka
Autor wdrożenia: dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska, prof. ICZMP
Prelegentka: mgr Anna Dylewska-Domiza
Każdy mały pacjent otrzymuje spersonalizowaną opiekę, z zachowaniem najlepszych warunków rozwoju organizmu, przy aktywnym udziale rodzica. Założenia koncepcji stanowią standard postępowania w najlepszych oddziałach neonatologicznych na świecie.
Instytut wprowadzi z partnerem zagranicznym zindywidualizowaną opiekę rozwojową noworodka (Newborn Individualised Developmental Care and Assessrnent Program -NIDCAP).
❷ 25 maja g. 15.00-15.10
Nowatorskie wszczepienie zastawki PULSTA w pozycję płucną
Autor wdrożenia: prof. Tomasz Moszura
W czerwcu 2023 roku w Pracowni Interwencyjnej Kliniki Kardiologii Instytutu „CZMP” po raz pierwszy w Europie Środkowej wszczepiono biologiczną zastawkę PULSTA w pozycję płucną. Zabieg przeprowadzono przezskórnie u 5 pacjentów, w tym u 10-latka, unikając operacji na otwartym sercu. Zastawka PULSTA, oparta na technologii stosowanej poza UE, umożliwia leczenie dzieci i młodzieży z szeroką drogą odpływu z prawej komory, dotąd niekwalifikujących się do przezskórnej terapii. Jej krótka budowa i brak kotwic umożliwiają implantację nawet u najmłodszych pacjentów. 6-miesięczna obserwacja wykazała doskonałe funkcjonowanie zastawek i brak powikłań.
Instytut „CZMP” jako pierwszy ośrodek w regionie oferuje innowacyjne leczenie, które skraca pobyt w szpitalu, zmniejsza stres i ból, a także przywraca dzieci do normalnego życia wśród rówieśników.
❸ 25 maja g. 15.30-15.40
Badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI) w diagnostyce
i leczeniu skolioz
Autor wdrożenia: dr n. med. Agnieszka Fabijan
Klinika Neurochirurgii Instytutu „CZMP” prowadzi pionierskie badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI) w diagnostyce i leczeniu. W ramach projektu open-source (OSAIM) badano wykorzystanie AI w diagnostyce skoliozy i medulloblastomy. Modele ChatGPT i Microsoft Bing wykazały 100% skuteczności w wykrywaniu skoliozy, jednak miały ograniczenia w ocenie kąta Cobba i typów skrzywienia. Model BiomedCLIP osiągną/ AUC 0,87, ale miał trudności w wykrywaniu wczesnych stadiów choroby. Badania nad medulloblastorną, przeprowadzone z użyciem modeli ChatGPT 4o i Gemini Pro, pokazały potrzebę dalszego rozwoju w celu skutecznej diagnostyki nowotworowej.
Dzięki zaangażowaniu zespołów, Klinika Neurochirurgii wnosi istotny wkład w rozwój AI w medycynie, oferując obiecujące rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne na przyszłość.

Prezentacja wdrożeń 25 maja 2025 roku na Kongres „Nauka dla społeczeństwa” – Kongres
Foto: freepik.com