NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Instytut CZMP wprowadza innowacyjne rozwiązania

Co polskie instytuty badawcze robią dla zdrowia Polaków? Podczas zbliżającego się 3. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach 25-26 maja, Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” przedstawi trzy swoje wdrożenia. Zdrowie Polaków jest patronej medialnym tego wydarzenia.

❶ 25 maja g. 9.20-9.30

Zindywidualizowana opieka i ocena rozwoju noworodka

Autor wdrożenia: dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska, prof. ICZMP

Prelegentka: mgr Anna Dylewska-Domiza

Każdy mały pacjent otrzymuje spersonalizowaną opiekę, z zachowaniem najlepszych warunków rozwoju organizmu, przy aktywnym udziale rodzica. Założenia koncepcji stanowią standard postępowania w najlepszych oddziałach neonatologicznych na świecie.

Instytut wprowadzi z partnerem zagranicznym zindywidualizowaną opiekę rozwojową noworodka (Newborn Individualised Developmental Care and Assessrnent Program -NIDCAP).

❷ 25 maja g. 15.00-15.10

Nowatorskie wszczepienie zastawki PULSTA w pozycję płucną

Autor wdrożenia: prof. Tomasz Moszura

W czerwcu 2023 roku w Pracowni Interwencyjnej Kliniki Kardiologii Instytutu „CZMP” po raz pierwszy w Europie Środkowej wszczepiono biologiczną zastawkę PULSTA w pozycję płucną. Zabieg przeprowadzono przezskórnie u 5 pacjentów, w tym u 10-latka, unikając operacji na otwartym sercu. Zastawka PULSTA, oparta na technologii stosowanej poza UE, umożliwia leczenie dzieci i młodzieży z szeroką drogą odpływu z prawej komory, dotąd niekwalifikujących się do przezskórnej terapii. Jej krótka budowa i brak kotwic umożliwiają implantację nawet u najmłodszych pacjentów. 6-miesięczna obserwacja wykazała doskonałe funkcjonowanie zastawek i brak powikłań.

Instytut „CZMP” jako pierwszy ośrodek w regionie oferuje innowacyjne leczenie, które skraca pobyt w szpitalu, zmniejsza stres i ból, a także przywraca dzieci do normalnego życia wśród rówieśników.

❸ 25 maja g. 15.30-15.40

Badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI) w diagnostyce

i leczeniu skolioz

Autor wdrożenia: dr n. med. Agnieszka Fabijan

Klinika Neurochirurgii Instytutu „CZMP” prowadzi pionierskie badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI) w diagnostyce i leczeniu. W ramach projektu open-source (OSAIM) badano wykorzystanie AI w diagnostyce skoliozy i medulloblastomy. Modele ChatGPT i Microsoft Bing wykazały 100% skuteczności w wykrywaniu skoliozy, jednak miały ograniczenia w ocenie kąta Cobba i typów skrzywienia. Model BiomedCLIP osiągną/ AUC 0,87, ale miał trudności w wykrywaniu wczesnych stadiów choroby. Badania nad medulloblastorną, przeprowadzone z użyciem modeli ChatGPT 4o i Gemini Pro, pokazały potrzebę dalszego rozwoju w celu skutecznej diagnostyki nowotworowej.

Dzięki zaangażowaniu zespołów, Klinika Neurochirurgii wnosi istotny wkład w rozwój AI w medycynie, oferując obiecujące rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne na przyszłość.

Prezentacja wdrożeń 25 maja 2025 roku na Kongres „Nauka dla społeczeństwa” – Kongres

Foto: freepik.com

Powiązane artykuły
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

„Nauka dla Społeczeństwa” – Kongres, który pokazuje siłę polskiej nauki

W dniach 25–26 maja 2025 roku w Politechnice Warszawskiej oraz Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbędzie się 3. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Podskórna amputacja piersi z jednoczasową rekonstrukcją

Zespół chirurgów II Oddziału Chirurgii Onkologicznej, którym kieruje dr n. med. Ryszard Szumniak, przeprowadził pierwszą w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach podskórną…
Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

Warszawa centrum światowej onkologii dziecięcej

St. Jude Global Alliance to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inicjatyw na świecie, zrzeszających setki specjalistów i instytucji z całego świata…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *