Brytyjscy badacze z Wellcome Trust Sanger Institute zidentyfikowali na powierzchni komórki jajowej białko, bez którego zapłodnienie nie mogłoby dojść do skutku – informuje dzisiejsze wydanie „Nature”.
Nowo odkryte białko nazwano Juno. Jest ono receptorem, do którego przyłącza się białko Izumo znajdujące się na powierzchni plemników. Dzięki temu komórki jajowe i plemniki rozpoznają się nawzajem i może dojść do zapłodnienia i uformowania zygoty.
Białko Izumo zostało odkryte już w 2005 r. przez naukowców z Japonii, ale dopiero teraz udało się zidentyfikować pasujący do niego receptor na powierzchni komórek jajowych. ,,Identyfikując obie cząsteczki, których połączenie się jest warunkiem poczęcia, rozwiązaliśmy odwieczną tajemnicę natury” – mówi dr Gavin Wright, jeden z badaczy.
Naukowcy udowodnili, że samice myszy ze znokautowanym genem Juno, jak i samce tych gryzoni ze znokautowanym genem Izumo są bezpłodne.
Co ciekawe, badacze zauważyli także, że po zapłodnieniu, receptory Juno odklejają się od powierzchni komórki jajowej, co prawdopodobnie jest jednym z licznych mechanizmów zabezpieczających przed wtargnięciem do oocytu więcej niż jednego plemnika.
Okrycie receptora Juno może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia bezpłodności, jak i nowych metod antykoncepcji.
Źródło: Nature 508, 483–487 (24 April 2014); doi:10.1038/nature13203