NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Juno i Izumo, czyli zapłodnienie bez tajemnic

Brytyjscy badacze z Wellcome Trust Sanger Institute zidentyfikowali na powierzchni komórki jajowej białko, bez którego zapłodnienie nie mogłoby dojść do skutku – informuje dzisiejsze wydanie „Nature”.

Naukowcy poznali molekularny mechanizm zapłodnienia. fot. www.en.wikipedia.org

Nowo odkryte białko nazwano Juno. Jest ono receptorem, do którego przyłącza się białko Izumo znajdujące się na powierzchni plemników. Dzięki temu komórki jajowe i plemniki rozpoznają się nawzajem i może dojść do zapłodnienia i uformowania zygoty.
Białko Izumo zostało odkryte już w 2005 r. przez naukowców z Japonii, ale dopiero teraz udało się zidentyfikować pasujący do niego receptor na powierzchni komórek jajowych. ,,Identyfikując obie cząsteczki, których połączenie się jest warunkiem poczęcia, rozwiązaliśmy odwieczną tajemnicę natury” – mówi dr Gavin Wright, jeden z badaczy.

Naukowcy udowodnili, że samice myszy ze znokautowanym genem Juno, jak i samce tych gryzoni ze znokautowanym genem Izumo są bezpłodne.
Co ciekawe, badacze zauważyli także, że po zapłodnieniu, receptory Juno odklejają się od powierzchni komórki jajowej, co prawdopodobnie jest jednym z licznych mechanizmów zabezpieczających przed wtargnięciem do oocytu więcej niż jednego plemnika.
Okrycie receptora Juno może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia bezpłodności, jak i nowych metod antykoncepcji.
Źródło: Nature 508, 483–487 (24 April 2014); doi:10.1038/nature13203
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter