NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Kardiolodzy liczą na więcej konkretów

System finansowania kompleksowej opieki kardiologicznej ruszy od 1 stycznia 2017 r. – zapowiada resort zdrowia. Zdaniem dyrektorów szpitali i kardiologów nie jest to możliwe z punktu widzenia prawnego i organizacyjnego.

Krzysztof Łanda: Prawdopodobnie będzie możliwe uruchomienie kompleksowej opieki kardiologicznych od 1 stycznia 2017 r. fot. materiały prasowe

Wprowadzenie kompleksowej opieki kardiologicznych już od 1 stycznia 2017 było głównym tematem debaty, która odbyła się w redakcji Rzeczpospolitej. Uczestniczył w niej m.in. Krzysztof Łanda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia który poinformował, że resort pracuje nad wprowadzeniem opieki kompleksowej mniej więcej od 10 miesięcy.

„Jest to projekt pilotażowy i co chwila napotykamy na ogromne trudności prawne i systemowe, ale po ostatnich rozmowach z NFZ widzimy, że prawdopodobnie będzie możliwe uruchomienie tego świadczenia kompleksowego od 1 stycznia 2017” – zapewniał wiceminister.

Dyrektorzy szpitali i kardiolodzy zgłaszali jednak wątpliwości jak to możliwe, aby pakiet opieki kompleksowej mógł wejść w życie od 1 stycznia, skoro nie ma odpowiednich rozporządzeń.   Maciej Miłkowski, zastępca prezesa NFZ ds. finansowych wyjaśnił, że sposobem na ominięcie problemu jest wprowadzenie jako świadczenia gwarantowanego rehabilitacji w warunkach hybrydowych, szpitalno-ambulatoryjnych i domowych.

„Zostało ogłoszone zarządzenie prezesa w sprawie rehabilitacji. Wszystko odbędzie się w ramach dotychczasowych umów. Jednocześnie dyrektorzy oddziałów dostaną wytyczne, że jeśli chodzi o przekroczenia kontraktów w rehabilitacji po ostrych zespołach wieńcowych – żeby w pierwszej kolejności rozliczyć tę rehabilitację – jeśli pojawią się środki, które będą mogły być uwolnione w przyszłym roku” – tłumaczył Miłkowski.

Prof. dr hab. n. med. Krystian Wita, p.o. zastępcy dyr. ds. Lecznictwa SP Szpitala Klinicznego nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca, stwierdził, że wejście koordynowanej opieki kardiologicznej od 1 stycznia jest niemożliwe z przyczyn legislacyjnych.

„Mamy na razie same projekty rozporządzeń. Rozumiem, że to jest pierwszy krok, który może spowodować, że opieka koordynowana mogłaby wejść najwcześniej od kwietnia” – powiedział prof. Wita.

Z prof. Witą zgodził się prof. dr hab. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego UJ Collegium Medicum. Jego zdaniem kompleksowa opieka kardiologiczna musi być wprowadzana w sposób mądry, a nie szybki, a sama rehabilitacja nie jest w stanie skutecznie ratować życia pacjentów i nie rozwiąże całego problemu.

„Śmiertelność po hospitalizacji wynosi obecnie ok. 10 proc. Rehabilitacja po pobycie w szpitalu jest oczywiście ważna, ale przy dużym wysiłku i nakładach możemy obniżyć ją w ten sposób o około 1 proc. Z drugiej strony, te pieniądze przeznaczone na kardiologię w innych jej sektorach mogą przynieść dużo większą redukcję śmiertelności. Jeśli pakiet nie jest dobrze przygotowany, nie śpieszmy się z jego wprowadzeniem. Przygotujmy go odpowiednio i nie wprowadzajmy obniżek za jedne świadczenia, bez wprowadzenia podwyżek za inne – bo może to doprowadzić do katastrofy” – zaapelował prof. Dudek.

„Nie ma koordynacji między wycenami świadczeń zdrowotnych. Nie ma też możliwości prawnych wprowadzenia w takim tempie opieki koordynowanej. Trzeba nie tylko przygotować akty prawne, ale także rozpisać konkursy, podpisać umowy. To się po prostu nie ma prawa udać” – mówił Michał Czarnuch, partner w kancelarii DZP.

Wszelkie nadzieję na poprawę sytuacji rozwiała Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego, wiceprzewodnicząca Rady NFZ.

„Przyszły rok może być najgorszym od ćwierć wieku dla polskiej służby zdrowia. Planowany przyrost składki na poziomie 3 mld zł nie pokryje zwiększonych kosztów, jakie muszą ponosić szpitale. A to oznacza, że pieniędzy będzie po prostu mniej” – podsumowała.

Przez ponad dwie godziny trwania debaty nie udało się ostatecznie ustalić, czy faktycznie kompleksowa opieka kardiologiczna wejdzie od 1 stycznia 2017 r. Mimo dyskusji nie pojawiły się przełomowe informacje i konkrety, które mogłyby uspokoić dyrektorów szpitali i kardiologów. Wciąż w tej kwestii pozostaje więcej niewiadomych i wątpliwości niż konkretów.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter