NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Jako pierwszy na świecie wydrukowałem trzustkę

Zbliża się niezwykła naukowa uczta – 2. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” zaplanowany na 9-10 czerwca 2024. Wśród znakomitych gości nie mogło zabraknąć wybitnych przedstawicieli świata medycyny.

Prof. Michał Wszoła

Już w niedzielę 9 czerwca w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej o godz. 11:50 odbędzie się debata zatytułowana „Jako pierwszy na świecie wydrukowałem trzustkę”. Dr Maciej Kawecki, znany i ceniony popularyzator nauki, będzie rozmawiał z prof. Michałem Wszołą, chirurgiem, transplantologiem, wizjonerem nauki i medycyny z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki o przełomowym odkryciu, którego idea wykiełkowała w 2012 roku.

Zespół profesora Wszoły dokonał czegoś naprawdę wyjątkowego: stworzył bioniczną trzustkę. Przez wiele lat profesor Wszoła zajmował się leczeniem pacjentów z ciężką, powikłaną cukrzycą, przeszczepiając trzustki lub wyspy trzustkowe, by zapobiec nagłym wahaniom poziomu cukru i rozwojowi powikłań, takich jak retinopatia czy nefropatia.

„W oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie chirurga transplantologa oraz znajomość problemów związanych z aktualną metodą leczenia cukrzycy, stworzyłem niecodzienną koncepcję wydrukowania bionicznej trzustki. W krótkim czasie udało mi się zarazić tą ideą innych lekarzy i naukowców, którzy uwierzyli w ten unikalny na skalę światową projekt. Naszym wspólnym celem jest opracowanie pionierskiej terapii medycznej, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy” – napisał prof. Wszoła na stronie FBiRN.

W Polsce ok. 20 tys. osób z ciężkimi powikłaniami cukrzycy typu 1 wymagałoby przeszczepienia trzustki lub wysp trzustkowych. W najlepszym dla transplantologii roku wykonano zaledwie 41 przeszczepień trzustki. Trzeba byłoby setek lat, aby dać nową trzustkę wszystkim tym, którzy potrzebują pomocy.

Bioniczna trzustka jest już po próbach na zwierzętach. Co może oznaczać zastosowanie jej u ludzi? Jak wiele korzyści i szans na drugie życie otrzyma ludzkość? Kiedy mógłby odbyć się pierwszy przeszczep?

O tym już wkrótce 9 czerwca o godz. 11:50 podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Transmisja na żywo online na stronie Kongres „Nauka dla społeczeństwa” – Kongres (nauka-dla-spoleczenstwa.pl).

Foto: fundacjabirn.pl

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Marcin Wiącek: Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu

– Tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek,…
PACJENTAktualności

Czas na przesiew noworodków w kierunku chorób lizosomalnych

Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie badań przesiewowych noworodków – obecnie obejmują one aż 30 jednostek chorobowych, co plasuje nasz…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *