NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Marihuana zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe

Francuscy badacze przestrzegają użytkowników marihuany. W trakcie 4-letniej analizy stwierdzili, że u 2 proc. osób korzystających z narkotyku pojawiały się poważne problemy naczyniowo-sercowe.

W zwierzęcych modelach badań nad wpływem marihuany lub jej wytworów na układ sercowo-naczyniowy Adams i Martin (1996) potwierdzili występowanie nadciśnienia tętniczego i bradykardii (obniżenia akcji serca poniżej 50 uderzeń na minutę). fot. Flickr

Naukowcy wzięli pod lupę pacjentów monitorowanych przez French Addictovigilance Network w latach 2006-2010. U 1979 osób stwierdzono działania niepożądane marihuany, u 35 z nich były to działania związane z kardiotoksycznością tego związku. Ostre zespoły wieńcowe w wyniku stosowania marihuany stwierdzono u 20 osób, zaburzenia rytmu serca u 2, incydenty naczyniowe dotyczące tętnic obwodowych stwierdzono u 10 osób, a 3 pacjentów doznało udarów.
Średni wiek osób, u których pojawiły się problemy kardiologiczno-naczyniowe, wynosił 34 lata i w 85 proc. byli to mężczyźni.

Komentując wyniki swoich analiz prof. Émilie Jouanjus z Centralnego Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie przyznała, że opinia publiczna żyje w przekonaniu o niskiej szkodliwości marihuany. W ocenie autorki badań, należy szeroko upowszechniać informacje o potencjalnych negatywnych efektach korzystania z tej używki – zarówno w społeczeństwie, jak i wśród polityków kreujących prawo oraz kształt systemu ochrony zdrowia.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter