NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

MedHack, czyli pierwszy hackathon medyczny

MedHack – społeczność Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wypracuje rozwiązania poprawiające jakość życia pacjentów z chorobami kardiologicznymi oraz onkologicznymi.

W trzeci weekend maja, 19-20 maja w Makerspace@UW odbędzie się MedHack, czyli pierwszy hackathon medyczny organizowany przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci dwóch uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu 48 godzin podejmą próbę stworzenia rozwiązań, poprawiających jakość życia pacjentów z chorobami onkologicznymi i kardiologicznymi.

Mimo postępów w rozwoju medycyny, prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce powodują choroby kardiologiczne, a nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci Polaków (za: GUS). MedHack ma stworzyć kreatywną przestrzeń dla programistów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i przyczynić się do stworzenia rozwiązań poprawiających komfort życia pacjentów z chorobami kardiologicznymi oraz onkologicznymi.

Studenci, połączeni w interdyscyplinarne zespoły, podczas dwóch dni będą pracować nad stworzeniem aplikacji mobilnych, rozwiązań informatycznych oraz serwisów internetowych, które będą wspierać pacjentów leczonych kardiologicznie oraz onkologicznie na etapie diagnozy, leczenia i rekonwalescencji. Wielogodzinny maraton tworzenia rozwiązań programistycznych na określony temat daje uczestnikom szansę skonfrontowania swoich pomysłów z innymi, a także umożliwia nawiązanie nowych kontaktów z osobami z branży IT oraz różnych dziedzin medycyny.

Uczestników wspierać będą mentorzy z firmy Pfizer – partnera głównego wydarzenia – oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zagadnienia związane z onkologią przybliży m.in. lek. Leszek Kraj z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM, Paweł Koczkodaj, doktorant w Zakładzie Biofizyki i Fizjologii Człowieka Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, uczestnik licznych krajowych oraz zagranicznych konferencji oraz szkoleń związanych z zagadnieniami zdrowia publicznego, a także ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce.
Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Z zakresu kardiologii uczestników wspierać będzie dr hab. n. med. Filip Szymański, pracownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, specjalizujący się w nieinwazyjnej diagnostyce kardiologicznej, laureat licznych nagród (m.in. Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego).

Finałem MedHacka będzie niedzielna prezentacja przygotowanych rozwiązań przed jury, które wybierze i nagrodzi najlepsze z nich: każdy przedstawiciel zwycięskiej drużyny otrzyma tablet firmy Lenovo. Po zakończeniu hackathonu uczestnicy będą mieli okazję do dalszego rozwijania swoich projektów wraz z partnerami merytorycznymi wydarzenia.

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszeń można dokonywać grupowo lub indywidualnie. Osoby zgłaszające się indywidualnie będą przydzielane drużyn przez organizatora. Formularz zapisów jest otwarty do soboty, 12 maja i jest dostępny na stronie wydarzenia pod adresem: www.medhack.pl.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.medhack.pl, lub na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/748843518837632/.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter