NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Minister zdrowia zainicjował Narodową Debatę o Zdrowiu

Podczas Narodowej Debaty o Zdrowiu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział zwiększone wydatki na służbę zdrowia. Uczestnicy mają podpowiedzieć w jaki sposób wydawać pieniądze, żeby pacjent  odniósł największą korzyść ze zwiększonych nakładów.

 „Mamy bardzo mocną polityczną deklarację, że zdrowie jest priorytetem tego obozu rządzącego. W latach 2018-2024 publiczne wydatki na ochronę zdrowia wyniosą 830 mld zł. Chciałbym zapytać uczestników, w jaki sposób wydać te pieniądze, żeby pacjent  odniósł największą korzyść ze zwiększonych nakładów – mówił minister Szumowski.

Zwiększone finansowanie

Minister zdrowia przyznał, że dzisiejszy poziom finansowania jest niezadawalający. „Działania medyczne stanowią zaledwie 30 proc. wszystkich usług, pozostałe 70 proc. to działania prozdrowotne. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy obywatele zdadzą sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest odpowiedzialny za jakość i długość swojego życia”. Profesor Szumowski podziękował wszystkim organizacjom pacjenckim, które biorą udział w dzisiejszej konferencji. „To pacjent powinien stać się centrum działań systemu ochrony zdrowia i aktywnie kształtować postawy prozdrowotne” – zaznaczył.

Cel: wysoka jakość

Błędy systemu stanowią jedną z najczęstszych przyczyn umieralności na świecie. „To, w jaki sposób  opiekujemy się chorym, niestety czasem przyczynia się do pogorszenia jego stanu zdrowia, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo pacjenta, które powinno być fundamentem kształtowania nowego systemu” – podkreślał minister. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że celem wprowadzania nowych rozwiązań jest także znaczna poprawa jakości w ochronie zdrowia. „Chciałbym, aby mierniki jakości, które wskażą nam obszary wymagające poprawy,
coraz mocniej wchodziły do systemu i stały się powszechne” – dodał.

Lepsza dostępność

Minister zdrowia wspomniał również o znoszeniu nierówności w dostępności do usług medycznych w Polsce. Podkreślił, że wyceniając świadczenia zdrowotne, należy brać pod uwagę zarówno różnice geograficzne, jak i poziom zamożności rodzin w poszczególnych regionach kraju. „Już teraz staramy się zminimalizować te różnice, ostatnio w obszarze psychiatrii.” – wyjaśniał. Dodał, że likwidacja tych różnic spowoduje nie tylko lepszą opiekę medyczną w chorobie, ale też polepszy dostęp do działań edukacyjnych i prozdrowotnych.

źródło: mz

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter