NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

„Moje prawie normalne życie” – udostępnij siłę w walce z #RAKJELITAGRUBEGO

Już dziś, w mediach społecznościowych, rusza akcja edukacyjna „Moje prawie normalne życie”, organizowana przez Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO! W jej ramach powstały filmy z udziałem osób, które chorują na raka jelita grubego. Pacjenci opowiadają w nich o swoim życiu, które jest… prawie NORMALNE. Celem akcji jest nie tylko edukacja społeczeństwa, lecz także dotarcie do wszystkich, którzy walczą z chorobą i stracili nadzieję na normalne życie.

Każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umierają w Polsce aż 33 osoby. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w naszym kraju wynosi około 18 tysięcy. Tym samym Polska należy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie.

Do głównych przyczyn jego rozwoju specjaliści zaliczają: niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nieprawidłową masę ciała. Istotną rolę odgrywa także brak regularnych badań profilaktycznych. W Polsce dla pacjentów z rakiem jelita grubego z przerzutami dostępna jest pierwsza oraz druga linia leczenia uwzględniająca leki innowacyjne. U pacjentów, którzy wyczerpali możliwość terapii na poziomie I i II linii leczenia dostęp do kolejnej, trzeciej linii jest ograniczony. Czwarta linia terapii w Polsce nie istnieje, pomimo jej obecności w zaleceniach europejskich i doświadczeń klinicznych wskazujących na to, że leki te dają szansę na dłuższe życie pacjentów z zaawansowaną chorobą.

W chwili rozpoznania raka jelita grubego u co trzeciego pacjenta diagnozuje się już przerzuty. Choroba ta jest uważana za wstydliwą. Dlatego pacjenci zbyt późno decydują się na badania, a co za tym idzie, leczenie. A w końcu im wcześniej wykryty nowotwór tym większe szanse na przeżycie czy nawet trwałe wyleczenie!

Akcja „Moje prawie normalne życie” ma na celu edukację społeczeństwa oraz pomoc pacjentom, którzy borykają się z tą chorobą. W jej ramach powstały filmy, których bohaterami są #Agnieszka oraz #Grzegorz. Zwykli ludzie, pracujący, uprawiający sporty, cieszący się życiem i … chorujący jednocześnie na #rakjelitagrubego. Poprzez swoje historie chcą wesprzeć innych chorych i udowodnić wszystkim, że rak to nie wyrok i można wieść z nim prawie normalne życie. Filmy będą dostępne na kanale YouTube Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko oraz profilu Facebook.

Do akcji zostaną zaproszone inne strony w mediach społecznościowych związane z tematyką medyczną, onkologiczną oraz zdrowotną.

Udostępniajmy materiały dalej! To jest nasza siła w walce z #rakjelitagrubego!

Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, które swoją działalność rozpoczęło w 1987 r. Od tego czasu stale pomaga osobom ze stomią, by mogły godnie żyć pomimo swojej choroby. W tym celu prowadzi odpowiednią politykę informacyjną, szkoleniową oraz profilaktyczną.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter