Kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli tzw. pakiet zawałowy może wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku – zapowiada wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
„Dane epidemiologiczne, które pokazał prof. Jankowski są przerażające. Tak niewiele osób bowiem w Polsce ceni sobie własne zdrowie i życie. Ale to się powoli zmienia, rośnie świadomość społeczna, przepływ informacji jest lepszy, ludzie się edukują. Nie chcemy, by polski system ochrony zdrowia pozostawał na końcu wszelkich rankingów oceniających jakość i wydolność systemów ochrony zdrowia w różnych krajach. Planujemy generalne zwiększenie środków finansowych na ochronę zdrowia, to również wymusi zwiększenie nakładów w kardiologii. Ale najpierw musimy uszczelnić koszyk świadczeń gwarantowanych. Powiem wyraźnie, że kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli pakiet zawałowy, może wejść w życie już 1 stycznia 2017” – powiedział Min. Krzysztof Łanda.
Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT nie wyobraża sobie, żeby kompleksowa opieka pozawałowa nie zaczęła działać od początku 2017 roku. „Projekt jest dobrze przygotowany i został już wyceniony, może wchodzić w życie. Nie wyobrażam sobie, żeby pacjenci nadal musieli czekać na kolejną wizytę kardiologiczną 5 miesięcy. Rehabilitacja kardiologiczna musi się rozpoczynać najpóźniej w drugim tygodniu po zawale serca. Jesteśmy w cywilizowanym kraju i te zasady opieki nad pacjentem nie mogą być gorsze niż w innych krajach” – mówił Wojciech Matusewicz.
Krzysztof Łanda podkreślił, że współpraca z kardiologami przy określeniu, które schorzenia będą wymagały opieki kompleksowej okazała się precyzyjna i skuteczna.
„Muszę przyznać, że kardiologia była i wciąż jest najjaśniejszą gwiazdą w polskiej medycynie – powiedział wiceminister.
„I mamy nadzieję, że po wejściu w życie pakietu zawałowego i jego odpowiedniej wycenie i organizacji, taką gwiazdą kardiologia będzie mogła pozostać” – podsumował prof. Grzegorz Opolski, kierownik Kliniki Kardiologii z CSK WUM w Warszawie.