NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

MZ: Pakiet zwałowy od 2017 r.

Kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli tzw. pakiet zawałowy może wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku – zapowiada wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Prof. Piotr Jankowski zaprezentował najnowsze dane epidemiologiczne dotyczące chorób układu krążenia. fot. Michał Śliwiński

Podczas Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2016” odbyła się debata „Organizacja opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w Polsce”, w ramach której prof. Piotr Jankowski prezentował najnowsze dane epidemiologiczne dotyczące chorób układu krążenia.

Dane epidemiologiczne, które pokazał prof. Jankowski są przerażające. Tak niewiele osób bowiem w Polsce ceni sobie własne zdrowie i życie. Ale to się powoli zmienia, rośnie świadomość społeczna, przepływ informacji jest lepszy, ludzie się edukują. Nie chcemy, by polski system ochrony zdrowia pozostawał na końcu wszelkich rankingów oceniających jakość i wydolność systemów ochrony zdrowia w różnych krajach. Planujemy generalne zwiększenie środków finansowych na ochronę zdrowia, to również wymusi zwiększenie nakładów w kardiologii. Ale najpierw musimy uszczelnić koszyk świadczeń gwarantowanych. Powiem wyraźnie, że kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli pakiet zawałowy, może wejść w życie już 1 stycznia 2017”  – powiedział Min. Krzysztof Łanda.

Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT nie wyobraża sobie, żeby kompleksowa opieka pozawałowa nie zaczęła działać od początku 2017 roku.   „Projekt jest dobrze przygotowany i został już wyceniony, może wchodzić w życie. Nie wyobrażam sobie, żeby pacjenci nadal musieli czekać na kolejną wizytę kardiologiczną 5 miesięcy. Rehabilitacja kardiologiczna musi się rozpoczynać najpóźniej w drugim tygodniu po zawale serca. Jesteśmy w cywilizowanym kraju i te zasady opieki nad pacjentem nie mogą być gorsze niż w innych krajach”  – mówił Wojciech Matusewicz.

 Krzysztof Łanda podkreślił, że współpraca z kardiologami przy określeniu, które schorzenia będą wymagały opieki kompleksowej okazała się precyzyjna i skuteczna.  

„Muszę przyznać, że kardiologia była i wciąż jest najjaśniejszą gwiazdą w polskiej medycynie
 – powiedział wiceminister.

„I mamy nadzieję, że po wejściu w życie pakietu zawałowego i jego odpowiedniej wycenie i organizacji, taką gwiazdą kardiologia będzie mogła pozostać”
 – podsumował prof. Grzegorz Opolski, kierownik Kliniki Kardiologii z CSK WUM w Warszawie.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter