NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

Nowe możliwości leczenia raka żołądka

W badaniu III fazy TAGS, w którym oceniano skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zawierającego triflurydyna i typiracyl w leczeniu chorych z przerzutowym rakiem żołądka opornym na standardowe terapie, osiągnięto główny punkt końcowy jakim jest poprawa przeżycia całkowitego (OS).

Wyniki badania zostaną przedstawione podczas zbliżającej się międzynarodowej konferencji medycznej oraz opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym.

Informacje o badaniu TAGS

TAGS to globalne, randomizowane badanie kliniczne, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, z zastosowaniem placebo w grupie kontrolnej. Badano w nim skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zawierającego triflurydynę i typiracyl w porównaniu z placebo w terapii uprzednio leczonych chorych z przerzutowym rakiem żołądka (ang. metastatic gastric cancer – mGC).

Badaniem objęto 507 chorych, którzy zostali wcześniej poddani co najmniej dwóm różnym terapiom mGC i okazali się oporni na leczenie lub nie kwalifikowali się do dalszej chemioterapii. W celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa terapii, pacjentów przypisano losowo do grupy otrzymującej preparat zawierający triflurydynę i typiracyl w połączeniu z najlepszym leczeniem podtrzymującym lub placebo w połączeniu z najlepszym leczeniem podtrzymującym. Głównym kryterium oceny skuteczności było przeżycie całkowite (OS), zaś drugorzędowe punkty końcowe badania obejmowały czas przeżycia wolny od progresji (PFS), bezpieczeństwo i tolerancję oraz jakość życia.

Więcej informacji o badaniu TAGS można znaleźć na stronie internetowej www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02500043. Identyfikator badania w bazie ClinicalTrials.gov to NCT02500043.

Informacje o przerzutowym raku żołądka

Rak żołądka to piąty nowotwór pod względem częstości występowania na świecie oraz trzecia w kolejności przyczyna zgonów wśród chorób onkologicznych (po raku płuc i wątroby) – w jego następstwie umiera rocznie 723 tys. osób. U około 50% chorych, rak żołądka jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium. Standardowe leczenie raka żołądka obejmuje chemioterapię fluoropirymidynami, pochodnymi platyny, taksanami, ramucirumabem lub irynotekanem. U pacjentów z HER2-dodatnim zaawansowanym rakiem żołądka, w skojarzeniu z tymi lekami stosuje się zwykle trastuzumab. Jednak w przypadku niepowodzenia terapii lekami pierwszego i drugiego rzutu, opcje terapeutyczne trzeciego rzutu są ograniczone.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Marcin Wiącek: Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu

– Tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek,…
Co? Gdzie? Kiedy?AktualnościKongres

Senator Beata Małecka-Libera: Łączymy siły

– Jestem bardzo zaszczycona i wzruszona, bo profilaktyka zawsze była niszowa, a teraz wreszcie staje się priorytetem. I za to wszystkim bardzo…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter